Varšava 25. apríla (TASR) - Okolo 20.000 poľských odborárov pochodovalo dnes Varšavou na proteste proti vládnej politike, ktorej pripisujú vinu za nárast nezamestnanosti na rekordnú úroveň od pádu komunizmu.
Počas demonštrácie zvolanej odborovým zväzom Solidarita zneli píšťalky, sirény a bubny. Účastníci z celej krajiny zhromaždení pred úradom premiéra Leszka Millera v centre mesta niesli transparenty s nápismi ako "Pomoc" či "Zlodeji" a pálili figuríny politikov.
Došlo aj k zrážkam s políciou, na ktorej príslušníkov hádzali kamene napriek výzvam organizátorov na upokojenie sa. Polícia použila vodné delo, obušky a slzotvorný plyn, aby protestujúcim zabránila strhnúť bariéry okolo premiérovho sídla.
Polícia i organizátori uviedli, že na demonštrácii sa zúčastnilo asi 20.000 ľudí. Pochod k úradu premiéra z viacerých miest a zhromaždenie ochromilo dopravu vo Varšave, čo vyvolalo nahnevané poznámky mnohých obyvateľov, ktorí nemohli odísť z mesta na víkend.
Lídri Solidarity vyhlásili, že zlá ekonomická situácia sa ešte zhoršuje, ľudia nemajú prácu, vláda s tým nič nerobí a veci idú opačným smerom ako predvolebné sľuby.
Protest odráža hnev odborového zväzu nad spomalením poľského hospodárstva a rozsiahlymi ekonomickými reformami, ktoré mali pomôcť krajine pripraviť sa na vstup do Európskej únie. Protest poukázal aj na klesajúcu podporu Millerovej menšinovej vlády pred júnovým referendom o vstupe.
Odborári žiadajú naliehavé opatrenia pre zníženie nezamestnanosti, ktorá je pri takmer 19 percentách najvyššou od pádu komunizmu v roku 1989 a spustenia trhových reforiem.
Podľa prieskumov zo začiatku apríla schvaľuje výkon vlády len desať percent Poliakov, čo je prudký pokles zo 17 percent spred mesiaca a najnižšia podpora Millerovho kabinetu od nástupu v októbri 2001.
Vláda odmietla tvrdenia opozície o tom, že nespokojnosť verejnosti so stagnujúcou ekonomikou posporí agitátorov za "nie" v referende o EÚ. Podľa prieskumov podporuje vstup takmer 70 percent , tých, čo plánujú hlasovať, avšak účasť by nemusela dosiahnuť potrebných 50 percent.
Záležitosť by tak zostala v rukách rozdeleného parlamentu, ktorého dve tretiny by museli schváliť vstup do EÚ. Hlavné strany členstvo podporujú, no mnohé by sa pravdepodobne pokúsili získať od vlády ústupky.
Miller, ktorého vládna koalícia stratila väčšinu v marci po rozchode s menším partnerom, ponúkol vypísanie predčasných volieb v budúcom roku, ak opozícia podporí reformy spojené s EÚ.