SME

Čína ohlásila ďalších päť obetí a 180 prípadov SARS

Peking/Ženeva 25. apríla (TASR) - Čína dnes oznámila, že v krajine podľahlo ďalších päť ľudí akútnemu respiračnému syndrómu (SARS) a počet nakazených ...

Peking/Ženeva 25. apríla (TASR) - Čína dnes oznámila, že v krajine podľahlo ďalších päť ľudí akútnemu respiračnému syndrómu (SARS) a počet nakazených osôb sa zvýšil o 180. Podľa oficiálnych štatistík tak počet obetí ochorenia dosiahol 115 a počet prípadov 2601.

Viac než polovica nových prípadov, o ktorých informovalo ministerstvo zdravotníctva, sa objavila v Pekingu. Ten je otrasený veľkým nárastom prípadov od odvolania ministra zdravotníctva a starostu mesta kvôli zatajovaniu rozsahu epidémie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa posledných údajov ministerstva zaznamenali v metropole k štvrtkovému večeru miestneho času 42 mŕtvych a 877 nakazených. V Pekingu evidujú ďalších 954 podozrivých prípadov nákazy, čo je vyše polovica z 1482 možných prípadov v krajine.

Čína tiež dnes oznámila, že vynaloží 3,5 miliardy jüanov (420 miliónov dolárov) na zriadenie celoštátnej siete pre boj proti SARS a ďalším mimoriadnym zdravotným prípadom. Ďalšie dve miliardy jüanov (240 miliónov USD) Čína vyhradila pre pokrytie naliehavého ošetrenia ľudí, ktorí sú nakazení SARS, no nemôžu si starostlivosť zaplatiť.

Dva dni po umožnení uvaliť karanténu na podozrivé prípady dnes pekinské úrady nariadili 4000 obyvateľom, ktorí boli podľa podozrení vystavení nebezpečnému vírusu, aby ostali doma. V meste uzavreli ďalšiu nemocnicu, ktorú len nedávno predstavili zahraničným novinárom ako ukážku úsilia o potlačenie epidémie SARS.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Šanghaji novinárom povedal, že SARS sa môže stať desivou epidémiou, ak sa rozšíri v čínskych provinciách alebo v ľudnatých krajinách so slabými zdravotnými zariadeniami - ako India či Bangladéš.

Ochorenie dýchacích ciest, na ktoré zatiaľ nie je známa liečba a ktorého úmrtnosť sa pohybuje okolo šiestich percent, si dosiaľ vyžiadalo životy 265 ľudí a nakazilo sa ním okolo 4000 osôb v 25 štátoch.

V taiwanskej metropole Tchaj-pej dnes zdravotníci v karanténe protestovali proti tomu, že už dva týždne nemôžu odísť z nemocnice, ktorá ohlásila desať možných prípadov SARS. Na Taiwane sa dosiaľ objavilo 41 podozrivých prípadov, no žiadne obete.

Nemocnice v Hongkongu sa stali terčom obvinení z toho, že náležite nechránia "frontových" zdravotných pracovníkov pred smrteľným vírusom, ktorým sa infikovali stovky z nich. Podľa médií im zdravotný úrad, ktorého riaditeľ pripustil problémy pri zvládaní krízy, neposkytuje dostatok ochranného vybavenia.

SkryťVypnúť reklamu

Filipínske zdravotné úrady dnes potvrdili prvé dve obete SARS a dvoch infikovaných vysoko nákazlivou chorobou. Podľa ministra zdravotníctva Manuela Dayrita ide o zdravotnú sestru z Kanady, ktorá pricestovala na návštevu krajiny, a jej otca.

Účinky choroby cíti, hoci menej, aj Kanada, kde jej podľahlo 16 osôb, ktoré sú zatiaľ jedinými obeťami SARS mimo Ázie. Toronto sa tento týždeň pripojilo k Hongkongu, Pekingu a čínskym provinciám Kuang-tung a Šan-si na zozname miest, ktorým by sa podľa WHO mali cestujúci vyhnúť.

WHO podľa dnešného oznámenia svojej hovorkyne Kanadu informovala o tom, že varovanie pred cestami do Toronta nezruší. Kanada organizáciu kritizovala s tým, že dôvody zaradenia jej najväčšieho mesta do zoznamu boli politické, pričom prepuknutie SARS sa dostáva pod kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko zakázalo cesty do Číny po tom, ako na tichomorskom ostrove Sachalin hospitalizovali čínskeho občana pre podozrenie z nákazy SARS. Informoval o tom hlavný zdravotný predstaviteľ Moskvy, neuviedol však, ako bude zákaz presadzovaný.

Prvý prípad SARS sa možno objavil aj v Saudskej Arábii. Podľa zástupcu nemocnice v západnom meste Džidda tam zomrel 13-ročný chlapec, stále však čakajú na výsledky testov pred vyhlásením príčiny smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 080
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 685
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 321
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 435
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 169
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 600
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 246
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu