Bangkok/Peking/Manila 25. apríla (TASR) - Všetky osoby, ktoré sa v Pekingu dostali do kontaktu s nakazenými vírusom ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS, musia byť izolovaní v karanténe. Budovy, kde sa zdržiavali ľudia s podozrením na SARS, musia zatvoriť, uvádza sa v dnes zverejnenom nariadení pekinskej radnice. Do štvrtka večera bolo v Pekingu potvrdených 774 prípadov SARS, z toho 39 malo fatálny priebeh.
V karanténe sa najnovšie ocitlo aj tisíc pacientov, ich príbuzných, lekárov a zdravotníkov pekinskej nemocnice, ktorú vo štvrtok zavreli kvôli SARS. Okolo kliniky špecializujúcej sa na infekčné ochorenia je policajný kordón. Ide už druhú nemocnicu zavretú kvôli epidémii. Zaregistrovali v nej 19 prípadov SARS, pričom však nemenovaný lekársky zdroj informoval až o 55 prípadoch.
Zdroj pekinskej radnice dnes vyjadril obavy z vážnych dôsledkov epidémie SARS na ekonomiku, obyvateľstvo a rozvoj čínskej metropoly. Vedúci oddelenia propagandy pekinskej radnice Cchai Fu-čchao dnes na tlačovej konferencii prezentoval opatrenia zamerané na lepšie informovanie verejnosti o SARS a na striktnú izoláciu všetkých postihnutých. Prípadné ohniská nákazy bude v Pekingu hľadať 2500 špeciálne školených inšpektorov.
Thajsko dnes potvrdilo dve úmrtia na SARS a ďalších dvoch ľudí s týmto ochorením. Obete atypickej pneumopatie sa nakazili mimo thajského územia - vo Vietname a Hongkongu.
Jednou z postihnutých je aj podnikateľka, ktorá sa pravdepodobne nakazila v Británii, kde bola v kontakte s čínskym biznismenom.
Thajsko bude na budúci týždeň hostiteľom summitu šéfov štátov a vlád Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ku ktorým by sa mala pridať aj Čína a zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Prvé dva smrteľné prípady SARS zaznamenali dnes aj na Filipínach.
1 4 pel