Pezinok 30. júla (TASR) - S prípravami na odhalenie starobylej Tróje, jednej z najväčších záhad svetovej histórie, finišuje Pezinčan Jan Husarik, ktorý na úvodné letné archeologické sondy v juhoslovanskom Banáte zabezpečuje takmer 20-členný kolektív odborníkov z Nemecka, Veľkej Británie, Talianska, Francúzska, Grécka, Mexika a Juhoslávie. Niekoľkotisícročná Trója, ako pre TASR uviedol iniciátor odvážneho projektu, sa nachádza minimálne na území 10x10 km, ale môže to byť aj v priestore 130x130 km.
"Najväčšou senzáciou bude objavenie Attilovho pokladu v Tróji. Túto súvislosť doteraz nikto nepredpokladal," dodal Husarik, ktorý tvrdí, že vie, kde sa prepadnutá a zachovaná bájna Homérova Trója nachádza. Vraj to zistil vizionárskym spôsobom. Niektoré vízie sa mu už zhmotnili v podobe nálezov na území "jeho" Tróje. Grécki archeológovia potvrdili, že dve kópie sú z trójskeho obdobia a našiel aj časť amfory, akú majú v zbierkach istého múzea v Londýne. "Viete, aký je to hrejivý pocit pre záujemcu o históriu, keď nájde niečo, čo majú v národnom múzeu? Potvrdili mi, že som sa nemýlil," s hrdosťou hovorí potenciálny objaviteľ Tróje. Ďalším presvedčivým dôkazom je nájdenie kamennej sochy jednorožca so zlatým pokladom.
Aj keď mu málokto verí, on vraj má dostatok dôkazov o novom mieste slávnej Tróje. Jedným z nich je mapa, ktorú ešte nikomu nedovolil zverejniť. Nakreslil ju podľa historických hieroglyfických dokumentov doplnených o svoje vízie.
Výskumu Tróje sa Jan Husarik (1942) venuje od roku 1984. Vtedy býval v rodnej juhoslovanskej Padine, odkiaľ sa v roku 1992 presťahoval do krajiny svojich rodičov. S dcérou Annou žije v Pezinku. Je známy insitný maliar, získal viacero medzinárodných ocenení. Vraj maľuje preto, aby mohol financovať výskum Tróje. Zatiaľ predal obrazy za sedem miliónov Sk. Aj keď mu archeologický výskum a pripravovaná tematická kniha zaberajú veľa času, maľovať neprestáva. Už však nebude vystavovať a zmenil systém ich predaja - prostredníctvom aukcií v Novom Sade, Paríži, Londýne a iných mestách. Na pestrofarebných obrazoch sa často objavuje aj jeho obľúbená historická tematika. Obraz Trója už predáva aukčným spôsobom a vraj posledná ponuka, ktorú dostal od kupca, predstavuje dva a pol milióna Sk. No ešte ho nepredá a čaká na vyššiu sumu.
Za objaviteľa Tróje je považovaný obchodník, amatérsky archeológ a cestovateľ Heinrich Schliemann (1822 1890), ktorý uskutočnil vykopávky na tureckom území pri Egejskom mori. Na pahorku Hisarlik 14. júna 1873 vyhlásil, že našiel Tróju a bohatý zlatý poklad trójskeho kráľa Priama, čo bola senzácia storočia. Odvtedy vedci potvrdzujú i spochybňujú túto skutočnosť.
K materiálu TASR vydala fotoreportáž