Paríž 24. apríla (TASR) - Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin sa snažil bagatelizovať obavy z možného infikovania vírusom SARS pred dnešnou plánovanou návštevou Číny, kde by sa mal pokúsiť zaistiť uzavretie lukratívnych kontraktov pre francúzske firmy.
Práve v Číne a Hongkongu registrujú v súčasnosti najviac smrteľných a infikovaných prípadov. Na toto závažné ochorenie tu zomrelo už 260 ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu varovala cestujúcu verejnosť pred vycestovaním do čínskeho Pekingu, provincie Šan-si a kanadského Toronta v snahe zastaviť globálne šírenie smrteľného vírusu.
Hoci sa z Raffarinovho pôvodného sprievodu podnikateľov odhlásila kvôli SARS takmer polovica a samotné francúzske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo svojich občanov, aby zvážili cestu do Ázie, francúzsky premiér tvrdí, že jeho hystéria okolo SARS obchádza. Zároveň dodal, že v Číne ani neplánuje nosiť ochranné rúško.
Skutočnosťou však zostáva, že Raffarinova návšteva bola skrátená z pôvodných dvoch dní na jeden a do svojho sprievodu zaradil aj lekára, pričom dvaja ďalší budú pre prípad pohotovosti v Pekingu.
Zdravotníci Raffarinovej výprave odporučili, aby sa neodkláňala od vytýčeného programu a pravidelne si umývala ruky.
Cestu do Ázie prednedávnom zrušil aj britský premiér Tony Blair a americký viceprezident Dick Cheney. Obaja však ako dôvod uviedli vojnu v Iraku.
1 mic dem