Teherán 24. apríla (TASR) - Iránsky minister zahraničných vecí Kamál Charází dnes odmietol obvinenia zo strany USA, že Teherán zasahuje do diania v Iraku. Charází vyhlásil, že jeho krajina sa nesnaží podporovať šiitských moslimov v irackej politike.
USA v stredu varovali Irán, aby nezasahoval do politického vývoja v Iraku. Existujú totiž obavy, že šiitský Irán sa pokúša dosiahnuť, aby sa aj z Iraku stala podobná islamská republika.
"Pre nás sú šiiti, sunniti, Turci a Arabi v rovnakom postavení a každý by mal zohrávať určitú úlohu v demokratickom Iraku," vyhlásil Charází.
Šéf iránskej diplomacie na tlačovej konferencii so svojím francúzskym rezortným kolegom Dominiquom de Villepin, naopak, varoval príslušníkov americkej námornej pechoty hliadkujúcich pozdĺž iracko-iránskej hranice, aby neprekračovali tzv. červenú líniu, ktorá prechádza hranicou.
Americká námorná pechota hliadkuje od pondelka v Iraku pozdĺž hraníc so susedným Iránom s cieľom prekaziť prípadné prenikanie Iráncov na iracké územie, informovalo v stredu centrálne velenie amerických ozbrojených síl.
Charází dnes tiež vyhlásil, že Spojené štáty by mali vysvetliť skutočnosť, že skupina Mudžahidíni Chalk, ktorá má základňu v Iraku, môže pokračovať vo svojom boji proti Iránu.
Ozbrojená disidentská skupina v stredu konštatovala, že vďaka prímeriu dosiahnutému s USA si jej bojovníci môžu ponechať svoje zbrane a pokračovať v boji proti iránskemu režimu.
"Ak sú tieto informácie pravdivé, ak tam môžu zostať a ponechať si zbrane, potom to odhaľuje tajné zámery Američanov v tomto regióne, je to v rozpore s medzinárodným právom a Spojené štáty by to mali vysvetliť," povedal Charází.
Mudžahidíni Chalk, šiitská marxistická organizácia, sa zúčastnila na zvrhnutí iránskeho šacha. Začiatkom 80. rokov minulého storočia po krvavým zrážkach s armádou iránskeho režimu, ktoré si vyžiadali tisíce obetí na životoch, bola prenasledovaná Teheránom a našla útočisko v rôznych častiach sveta, predovšetkým však v susednom Iraku. Ich základne sa počas najnovšej vojny v Iraku stali terčom bombardovania spojeneckými lietadlami.