Londýn 24. apríla (TASR) - Britský premiér Tony Blair má za sebou najťažšie obdobie svojej politickej kariéry. Ešte pred mesiacom ho pre vojnu proti Iraku zatracovala viac ako polovica národa a dokonca aj poslanci vládnej Labouristickej strany. Ale po páde irackého lídra Saddáma Husajna Tony Blair i jeho strana dobyli naspäť svoje pozície v britskej politike a vedú nad najsilnejšou opozičnou stranou - konzervatívcami - o desať percent.
Ba čo viac, väčšina Britov zmenila názor na vojnu v Iraku a tvrdí, že vojenská operácia proti Saddámovi bola správnym krokom.
Labouristi sa teraz tešia "mohutnému prílivu podpory", čo je pred komunálnymi voľbami v Anglicku a voľbami do národných parlamentov v Škótsku a Walese, ktoré sa konajú 1. mája, určite dobrá správa.
No i keď sa zdá, že Blair má najťažšie chvíle už za sebou, ešte celkom nevyhral. Ak sa totiž spojencom nepodarí nájsť v Iraku zbrane hromadného ničenia, sotva dokážu oprávnenosť útoku na Bagdad. To by mohlo skomplikovať obnovu vojnou zničenej krajiny, prípadne vyvolať nové teroristické útoky a britskému premiérovi priniesť ďalšie, a tento raz ešte dramatickejšie vládne krízy.
Blair si podľa denníka Sun uvedomoval, že vojna proti Iraku môže zničiť jeho politickú kariéru. Svojich spolupracovníkov pred hlasovaním v parlamente upozornil, že bude možno nútený rezignovať. Premiér síce nakoniec získal súhlas väčšiny poslancov s účasťou britských vojakov na operácii v Iraku, ale až 138 labouristov sa mu postavilo na odpor.
Teraz má však v rukách mocnú zbraň proti kritikom, ktorí mu vyčítali, že sa stará len o to, čo mu prinesie popularitu, a nie o to, čo je správne. Stal sa národným lídrom, ktorý sa postavil za záujmy Británie, aj keď ho to takmer stálo kreslo. Už mu nikto nemôže vyčítať, že sa svojou politikou snaží zapáčiť verejnosti.