dloží jej revidovaný text.
Reflektujúc hlboké rozdiely týkajúce sa kubánskeho prezidenta Fidela Castra medzi americkými štátmi, mnohí členovia OAS vyjadrili skepticizmus pokiaľ ide o rezolúciu, vrátane Brazílie, Venezuely a Mexika. Navrhovaný text, prezentovaný pred zasadnutím Stálej rady OAS Nikaraguou a podporovanou USA a Kostarikou, obsahoval výzvu Havane na "okamžité oslobodenie všetkých nespravodlivo uväznených Kubáncov". Viac ako 75 disidentov bolo odsúdených na dlhoročné tresty odňatia slobody v rámci zákrokov odštartovaných v marci, a traja muži boli popravení za únos trajektu pri neúspešnom pokuse dostať sa do Spojených štátov.
Rezolúcia, ktorú podporila aj Kanada a Chile, bude predložená opäť po ďalšom kole rokovaní, pričom Stála rada OAS musí vo všeobecnosti na schválenie rezolúcie získať súhlas. Ako v tejto súvislosti uviedla nikaragujská veľvyslankyňa Carmen Marina Gutierrezová, krajiny potrebujú viac času na zváženie rezolúcie. "Požadujem, aby bol projekt poukázaný Generálnej komisii na budúci týždeň tak, aby delegáti mohli pokračovať v procese konzultácií, pretože si myslím, že potrebujú viac času." Generálna komisia je súčasťou Stálej rady, a USA a ich spojenci sa budú usilovať prediskutovať konsenzuálny text na tejto pôde ešte pred návratom pred Stálu radu.
Kým väčšina veľvyslancov OAS odsúdila posledné porušovania práv na Kube, námietky súvisia s procedurálnou záležitosťou o tom, či by Kubu mohlo odsúdiť spoločenstvo, z ktorého bola vylúčená v roku 1962. Ako uviedla Kanada, procedurálne otázky by nemali blokovať rezolúciu. "Ľudské práva sú vyššou prioritou, ako procedurálne otázky," povedal kanadský veľvyslanec Paul Durand.