kli d´Estaignovi, že pri návrhu na vytvorenie funkcie prezidenta EÚ nebral do úvahy ich stanovisko, hoci sú v početnej prevahe. Viacerí zástupcovia vlád členských krajín boli prekvapení spôsobom, akým svoje návrhy prezentoval, keď sa o nich dozvedeli až z médií. V rovnakej situácii sa ocitli niektorí členovia predsedníctva Konventu.
Európska šestnástka sa dnes zhodla, že bude naďalej presadzovať princípy, stanovené minulý týždeň v Aténach. Belgicko, Luxembursko, Holandsko, Fínsko, Írsko, Rakúsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Česko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Malta a Cyprus budú presadzovať rotujúce predsedníctvo. Podporili zriadenie úradu ministra zahraničných vecí, na čom sa zhodla väčšina z budúcej dvadsaťpäťky. Chcú tiež rovnoprávnosť bez ohľadu na veľkosť krajiny, rovnováhu medzi troma piliermi únie - Európskou komisiou, parlamentom a radou, zastúpenie každého štátu jedným komisárom, rozhodovanie o dôležitých otázkach na centrálnej úrovni a rozšírenie rozhodovania kvalifikovanou väčšinou. Právo veta by malo byť zachované v citlivých oblastiach ako je obrana a bezpečnosť. Tieto princípy chcú predložiť ako pozmeňujúce návrhy k oficiálnej pozícii predsedníctva Konventu.
Malé štáty Európy sa zídu aj vo štvrtok pred začiatkom rokovania Konventu. Veľvyslanec SR pri EÚ Juraj Migaš agentúre SITA povedal, že v návrhoch d´Estaigna zrejme došlo k modifikáciám, zástupcovia v Konvente ich však ešte nepoznajú. Práve v nasledujúcich dvoch dňoch má Konvent hovoriť po prvý raz o reforme inštitúcií EÚ po rozšírení na 25 krajín. Na stole bude zatiaľ neznámy návrh predsedníctva, o ktorom dnes večer hlasovalo. Túto možnosť využil prvý krát od svojho ustanovenia po samite v Laekene.