Budapešť 23. apríla (TASR) - Požiadavku Spojených štátov amerických na vyslanie mierovej jednotky maďarských vojakov by v budapeštianskom parlamente podporili koaličné strany socialistov a liberálov.
Vyplynulo to dnes z rokovania štyroch parlamentných strán, ktoré zvolal minister obrany Ferenc Juhász. Opoziční mladí demokrati a demokratické fórum sa postavili k tejto otázke zdržanlivo.
USA zatiaľ neformálne dali najavo, že rátajú s významnejšou Maďarskou mierovou jednotkou v Iraku, ktorá by spolupracovala na usporiadaní irackej otázky. Vyhlásil to na rokovaní minister zahraničných vecí a šéf socialistov László Kovács.
Podľa jeho slov by išlo o mierovú, poriadkovú, alebo technickú jednotku v počte do troch stoviek vojakov na dobu šesť mesiacov. Je dôležité rýchlo rozhodnúť, preto podľa Kovácsa maďarská vláda požiadala parlamentné strany o umožnenie prerokovať túto otázku v parlamente mimo programu v zrýchlenom legislatívnom konaní.
Náklady misie by podľa druhu činnosti dosiahli podľa Kovácsa dve až štyri miliardy forintov. Koaličná Maďarská socialistická strana (MSZP) a Zväz slobodných demokratov (SZDSZ) vyjadrili súhlas so zrýchleným legislatívnym konaním, a avizovali, že v parlamente by podporili vyslanie takejto jednotky.
Opozičný Zväz mladých demokratov (FIDESZ) sa odmietol k otázke vyjadriť predtým, ako o tom rozhodne poslanecký klub.
Šéf frakcie menšieho opozičného Maďarského demokratického fóra (MDF) vyjadril obavu v prvom rade z toho, že ide o neformálnu požiadavku, v druhom rade z toho, že požiadavke prišla zo strany vlády USA, a nie zo strany NATO, OSN alebo zo strany Európskej únie.
Minister obrany oznámil, že rezort obrany nemá potrebné finančné prostriedky na misiu, preto ráta s financiami zo štátnych centrálnych rezervných zdrojov a s pomocou partnerských krajín. Šéf rezortu pripomenul, že do mesiaca by mohla byť požadovaná jednotka pripravená na vyslanie.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem