Karbalá 23. apríla (TASR) - Niekoľko stoviek tisíc šiitských moslimov dnes na juhu Iraku absolvovalo záverečný deň prvej tradičnej púte po takmer 30 rokoch útlaku za vlády prezidenta Saddáma Husajna.
Šiiti vykonávajúci tradičné náboženské rituály, vrátane rituálov sebamrzačenia, zaplnili ulice mesta Karbalá, ležiaceho 110 kilometrov južne od Bagdadu.
Saddámov režim potláčal akékoľvek snahy o zorganizovanie podobných akcií. Ostatná veľká púť v roku 1977 sa skončila masakrou, keď vojaci zaútočili na pútnikov na cestách smerujúcich do Karbaly.
Karbalá bola v 7. storočí miestom mučeníckej smrti imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda a jedného zo šiitmi najviac uctievaných svätcov.
Po páde Saddáma, ktorého vláda zložená prevažne zo sunnitských moslimov tvrdo potláčala šiitskú väčšinu, získavajú prívrženci tejto vetvy islamu novú silu. Šiiti zakladajú miestne administratívy s cieľom opäť nastoliť poriadok a prevažne na juhu Iraku sa začínajú náboženskí lídri stávať držiteľmi politickej moci.
Napriek radosti zo zvrhnutia režimu však šiiti čoraz intenzívnejšie vyzývajú na odchod amerických vojakov z irackého územia.
Šiitskí lídri odhadujú, že na cestu k hrobu imáma Husajna sa vydal najmenej milión ľudí. Niektorí pútnici prevolávali heslá oslavujúce islam a odsudzujúce Izrael a Spojené štáty.
Protiamerické nálady v Karbale príkro kontrastujú s náladami na severe Iraku, kde tamojší Kurdi srdečne privítali amerického generála vo výslužbe Jaya Garnera, dočasného civilného administrátora povereného obnovou vojnou zničenej krajiny.
Garner dnes pokračoval vo svojej ceste po severnom Iraku návštevou mesta Arbíl, ktoré je sídlom Demokratickej strany Kurdistanu (KDP), jednej z dvoch súperiacich skupín kontrolujúcich časti severného Iraku od vojny v Perzskom zálive v roku 1991, odkedy im Američanmi vedená koalícia poskytovala leteckú ochranu.
Prijatie amerického predstaviteľa na kurdskom severe je výrazne srdečnejšie než iba obligátne slušné uvítanie, ktorého sa mu dostalo v hlavnom meste Bagdad, kde panuje väčší skepticizmus ohľadne prítomnosti Američanov v Iraku.
V Arbíle sa Garner stretol s lídrom KDP Masúdom Barzáním. Ešte v utorok absolvoval v meste Sulajmaníja podobné stretnutie s vodcom Vlasteneckého zväzu Kurdistanu (PUK) Džalálom Talabáním.