Nikózia 22. apríla (TASR) - Obyvatelia Cypru mohli dnes - prvý raz za dve desaťročia - prekročiť tzv. zelenú líniu, ktorá stredomorský ostrov rozdeľuje na tureckú a grécku časť.
Prvá skupina cyperských Turkov na územie južnej, gréckej časti ostrova vstúpila na kontrolnom stanovišti v Nikózii, ďalšie desiatky čakali na policajnú registráciu. Zo strany cyperských Grékov bol záujem podľa agentúry AFP menší.
Rozhodnutie o otvorení zelenej hranice v utorok schválili úrady tzv. Severocyperskej tureckej republiky. Táto republika, uznávaná len Tureckom, v pondelok oznámila, že jej obyvatelia budú môcť od stredy v čase medzi 09.00h a 24.00 h slobodne prechádzať na juh ostrova. Do polnoci sa však musia vrátiť na sever.
Vláda medzinárodne uznávanej (gréckej) Cyperskej republiky na utorkovom mimoriadnom zasadaní vyhlásila, že nie je proti slobodnému pohybu cyperských Turkov. "Vláda sa nemôže stavať proti slobodnému pohybu svojich občanov," vyhlásil hovorca kabinetu Kypros Chrysostomidis. Hovorca však zároveň krok severocyperskej vlády označil za trik s cieľom zabrániť plnému vyriešeniu cyperskej otázky.
"Toto rozhodnutie ... má odvrátiť pozornosť svetovej mienky od negatívneho postoja tureckej strany k úsiliu o urovnanie cyperského problému," vyhlásil Chrysostomidis.
Lídri cyperských Turkov vyjadrili nádej, že otvorenie hraníc zvýši dôveru medzi oboma stranami ostrova po tom, čo v marci stroskotali OSN sprostredkované rokovania o zjednotení Cypru.
Na poslednom kole rokovaní 13. marca v Haagu obe ostrovné komunity vyjadrili nespokojnosť s plánom OSN na budúce usporiadanie Cypru, ktorého súčasťou by boli aj výmeny území a presuny obyvateľstva. Väčšia zodpovednosť sa však pripisuje tureckej strane a EÚ varovala Ankaru, že kolaps rokovaní ohrozuje jej ambície na členstvo v únii. Medzinárodne uznávaná Cyperská republika 16. apríla v Aténach podpísala spolu s inými kandidátskymi krajinami zmluvu o pristúpení do EÚ. V prípade, že sa do mája 2004 - predpokladaného termínu rozšírenia únie - nepodarí Cyprus zjednotiť, súčasťou EÚ bude len jeho grécka časť.
Línia prímeria bola vytvorená po tureckej invázii na ostrov z roku 1974, ktorou Ankara reagovala na pokus cyperských Grékov o prevrat podporovaný Aténami. Hraničné pásmo z každej strany strážia ozbrojené sily cyperských Grékov, resp. Turkov, v strede pôsobia mierové jednotky OSN.