Ohrid 29. júla (TASR) - Politickí lídri macedónskych Slovanov a Albáncov dnes pod predsedníctvom prezidenta Borisa Trajkovského a za účasti západných vyslancov druhým dňom pokračujú v obnovených rokovaniach zameraných na odvrátenie hrozby prepuknutia občianskej vojny v krajine.
Na základe vyjadrení účastníkov rokovania však nemožno očakávať, že stretnutie v meste Ohrid prinesie rýchly kompromis - najspornejším bodom zostáva otázka štatútu albánčiny, druhým problémom je žiadosť, aby starostovia albánskych miest rozhodovali o obsadení postov miestnych policajných šéfov. Západný diplomat citovaný agentúrou AP vyhlásil, že rokovania sú podľa všetkého zablokované.
Podľa diplomata citovaného agentúrou DPA západní emisári Francois Léotard (EÚ) a James Pardew (USA) zvyšujú tlak na dosiahnutie dohody. "Jazykový problém musí byť vyriešený dnes," povedal nemenovaný diplomat.
Albánski politici v sobotu údajne rokovania takmer prerušili kvôli nesúhlasu s kompromisným návrhom.
Albánska Strana demokratickej prosperity (PDP) dnes dala najavo, že nemieni ustúpiť od požiadavky na vyhlásenie albánčiny za druhý oficiálny jazyk v celom Macedónsku. "Nič sa nedosiahlo," povedal dnes popoludní pre agentúru DPA hovorca PDP Zahir Beteshi. V súvislosti s možnosťou dosiahnutia dohody vyhlásil, že PDP je "plná nádejí, ale nie optimistická". Ako dodal, večer bude známe, kde sa rozhovory nachádzajú.
Albánsky zdroj pre agentúru Reuters povedal, že dohoda medzi štyrmi stranami koaličnej vlády národnej jednoty - dvoma slovanskými a dvoma albánskymi - by mohla byť dosiahnutá ešte dnes. Zdroj blízky macedónskej strane však vyhlásil, že to môže trvať dlhšie.
Léotard a Pardew dali jasne najavo, že rokovania sú ťažké, k ich priebehu sa však bližšie nevyjadrili.
Podľa zdrojov citovaných DPA medzinárodní sprostredkovatelia v sobotu predložili nový návrh na vyriešenie jazykového sporu. Na jeho základe by mala macedónčina zostať hlavným úradným jazykom a jazykom pre komunikáciu so zahraničím. Albánčina by mala získať štatút oficiálneho jazyka s možnosťou používania na pôde parlamentu.
Počas rokovaní nie sú hlásené žiadne výrazné narušenia krehkého prímeria. Podľa ministerstva vnútra albánski rebeli z Národnej oslobodzovacej armády (UCK) opakovane ostreľovali pozície vládnych jednotiek, pri incidentoch nebol nik zranený.
K najvážnejšej udalosti došlo dnes pri obci Ratae, asi desať kilometrov severovýchodne od Tetova, kde dvaja etnickí Albánci zahynuli, keď ich auto narazilo na mínu.
Do obce Aračinovo neďaleko Skopje, sa dnes začali vracať albánski obyvatelia, ktorí svoje domy opustili v júni kvôli bojom medzi UCK a vládnymi silami.
Ministerstvo obrany oznámilo, že rebeli sa znovu organizujú pri obci Vaksince na severe krajiny.
Podľa provládneho denníka Nova Makedonija líder Kosovského ochranného zboru (TMK) Agim Ceku - bývalý veliteľ oficiálne rozpustenej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) po dohode s politickým lídrom macedónskej UCK Alim Ahmetim vyslal 150 mužov do Macedónska, kde sa pripoja k miestnym extrémistom s cieľom vytvoriť nové ohnisko krízy pri meste Gostivar (20 kilometrov južne od Tetova).
Otvorenie gostivarského frontu sa údajne dostalo na program dňa po tom, čo UCK pod tlakom veľvyslanca NATO Petra Feitha uplynulý týždeň zastavila boje s stiahla sa z pozícií v oblasti Tetova.
Feith podľa denníka Ahmetimu pohrozil, zmrazením účtov UCK v západoeurópskych bankách a možnosťou, že haagsky tribunál proti nemu vznesie žalobu.
Albánska polícia dnes v prístavnom meste Durres zadržala nákladný automobil so zbraňami smerujúci do Macedónska. Podľa polície vozidlo registrované v Taliansku sa na územie Albánska dostalo trajektom z talianskeho prístavu Bari. Auto šoféroval 36-ročný macedónsky Albánec.