láš Dzurinda prostredníctvom telefonickej tlačovej konferencie z Paríža, kde sa dnes zúčastnil na schôdzke premiérov Francúzska, Talianska, Španielska, Portugalska, Luxemburska a SR venovanej možnostiam prehĺbenia medzinárodnej spolupráce s dôrazom na posilnenie transatlantického partnerstva. Predsedovia vlád sa venovali aj otázkam medzinárodnopolitického vývoja v súvislosti s Irakom.
Ako Dzurinda dodal, odlišný bol iba "akcent a slová, ktorými sme vyjadrili formy ďalšej spolupráce s USA". "Kým v mojom slovníku vo vzťahu k USA dominuje slovo spojenec, v slovníku iných kolegov to bolo slovo partner," doplnil. Stretnutie v Paríži charakterizoval ako citeľnú snahu o otvorený dialóg, skutočné pomenovanie problémov. "Všetci cítime, že Európa sa dostáva do nového štádia, keď sa vytvára nový európsky politický priestor, a našim želaním je aby sa vypĺňal nielen diskusiami o normách, fondoch, či kvótach, ale aj o zjednocovaní zahraničnej a bezpečnostnej či ekonomickej politiky," uviedol Dzurinda.
V súvislosti s kritikou Francúzska na adresu kandidátskych krajín, ktoré sa pridali k listu krajín podporujúcich americký postoj k Iraku, uviedol, že "táto otázka je dávno za nami". "Práve naopak, je veľa dôvodov, aby sme v Európe hľadali všetci cestu k sebe a potom aj k Spojeným štátom," dodal. Spoločný otvorený list, v ktorom Poľsko, Maďarsko a Česká republika spolu s Veľkou Britániou, Španielskom, Talianskom, Dánskom a Portugalskom, ku ktorému sa pridala aj SR, vyjadrili podporu Spojeným štátom v ich postoji voči Iraku, francúzsky prezident Jacques Chirac vo februári označil za "infantilný" a "nebezpečný".
V súvislosti s Irakom premiér povedal, že napriek rozdielnym postojom krajín EÚ k vojenskému zásahu sa črtá línia konsenzu a obnovy dôvery. "Myslím si, že takáto atmosféra sa už vytvára, treba si však uvedomiť, že veci a vzťahy sa ľahko narušia a ťažšie sa usporadúvajú, takže treba, aby sme boli trpezliví," povedal. Na schôdzke v Paríži účastníci nehovorili o úlohe Spojených národov pri obnove Iraku, ale "nepochybne príde čas aj na to". Nerokovali ani o možnostiach zapojenia sa európskych krajín do obnovy Iraku.
Ponuku zúčastniť sa na dnešnom summite piatich členských štátov EÚ v Paríži dostal slovenský premiér ešte na summite únie v Aténach minulý týždeň. "Pozvanie do Paríža je aj výsledkom rastúcej autority slovenskej diplomacie, našej zahraničnej politiky, ale aj domácich reforiem," povedal Dzurinda.