Londýn 22. apríla (TASR) - Aj pre skalných eurofilov vo vláde britského premiéra Tonyho Blaira je teraz, po skončení vojny v Iraku, proti ktorej bolo Francúzsko i Nemecko, myšlienka európskeho federalizmu oveľa vzdialenejšia a menej atraktívna, konštatuje Tim Congdon v článku pre londýnsky týždenník Spectator.
Tim Congdon ďalej rozoberá návrh Európskej ústavy Valéryho Giscarda d'Estaing, ktorý je podľa londýnskeho novinára pre Britov neprijateľný, lebo "Francúzsko a Nemecko vojnu prehrali a Británia by mala prehodnotiť svoj vzťah ku kontinentálnej Európe, zamietnuť Európsku ústavu a pokúsiť sa o vytvorenie novej Európskej zóny voľného obchodu, v ktorej by bolo zahrnuté aj Rusko a Turecko."
Británia nikdy nemôže "odísť" z Európy, rovnako, ako nemôže zmiznúť z povrchu Zeme. Európa je náš sused a britská vláda nemôže naďalej okliešťovať ekonomické a finančné kontakty s kontinentom. Môže sa ale pokúsiť zaistiť, že tieto nevyhnutné a rozsiahle vzťahy budú rešpektovať jej národné záujmy. Cieľom novej zóny voľného obchodu bude lepšia a väčšia Európa, píše Tim Congdon.
K ekonomickej integrácii Británie so zvyškom Európy môže dôjsť ešte skôr a vo väčšom rozsahu, ale Británia by si mala udržať svoju politickú nezávislosť, kultúrnu identitu, vlastnú ústavu, oddelenú diplomaciu a vojenskú obranu, dodáva v závere článku o britsko-európskych vzťahoch Tim Congdon.