Povedal to v rozsiahlom rozhovore pre spravodajský týždenník Der Spiegel, v ktorom tiež doteraz najjasnejšie vyjadril ľútosť nad minuloročnými kritickými výrokmi o americkej politike voči Iraku.
Na otázku týždenníka, či nevidí dôvod na sebakritiku za to, že vo vlaňajšom predvolebnom boji reagoval "prehnane" na kroky Washigtonu voči Bagdadu Schröder odpovedal: "Veľmi ľutujem, že boli prehnané vyjadrenia - aj od členov môjho bývalého kabinetu," povedal.
Schröder zdôraznil, že nemá žiadne problémy s udržiavaním kontaktu s prezidentom USA Georgeom W. Bushom. Ak došlo k názorovým rozdielom, treba vždy niečo naprávať. Je to v záujme obidvoch národov, uviedol.
Rôzne názory na vojnu v Iraku podľa kancelára nemali vplyv na transatlantické vzťahy. Negatívny postoj mnohých štátov v Bezpečnostnej rade proti vojne bolo treba chápať ako signál, že Spojené národy rešpektujú suverenitu a dôstojnosť každého národa.
Kancelár v rozhovore informoval, že nemecká vláda dá k dispozícii 40 miliónov eúr na humanitárnu pomoc Iraku. Pripravená je pomôcť aj vecne, napríklad medicínskymi zariadeniami, povedal.
Za "hroznú" a "dosť nedôstojnú" považuje Schröder diskusiu ohľadom objednávok pre firmy na obnovu Iraku. Podľa neho je to úloha dočasnej alebo zvolenej irackej vlády.
Schröder odmietol kritiku petrohradského nemecko-francúzsko-ruského summitu zo strany domácej opozície. Proti tomu, ak tri štáty hľadajú riešenie na pozadí medzinárodnej krízy, sa nedá nič namietať, myslí si. Spolupráca s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom prebieha striktne na úrovni rovnoprávnosti. To isté platí aj o vzťahu k britskému premiérovi Tonymu Blairovi, dodal.