Paríž 19. apríla (TASR) Väčšina európskych krajín, Kanada a USA prijali bezpečnostné opatrenia a dočasne vylúčili z darcovstva krvi osoby, ktoré by potenciálne mohli byť postihnuté vírusom ťažkého akútneho respiračného vírusu (SARS). Tieto opatrenia prijali napriek tomu, že doteraz nebol zaznamenaný žiaden prípad prenosu SARS transfúziou krvi.
Kanada - západná krajina najviac postihnutá netypickou pneumopatiou, aj keď rozsah v nej nie je taký ako v Ázii - urobila preventívne opatrenia v spojitosti s darcovstvom krvi, transfúziou a rizikom nakazenia SARS. Opatrenia spočívajú najmä v rozhovore s potenciálnym darcom, prípadne aj vo vykonaní niektorých testov.
Neexistuje nijaký vedecký dôkaz, že by sa vírus SARS prenášal krvou, konštatoval nemenovaný predstaviteľ kanadskej spoločnosti Canadian Blood Service. Napriek tomu spoločnosť od 10. apríla uplatňuje bezpečnostné opatrenia v prípade darcovstva krvi.
Vo Francúzsku z opatrnosti stanovili termín dva týždne pre potenciálnych darcov, ktorí sa vrátili z rizikovej oblasti. Opatrenia sa vzťahujú na ľudí, čo do Francúzska pricestovali po 17. marci. Z darcovstva sú vyčlenené aj osoby, ktoré boli v kontakte s ľuďmi postihnutými SARS.
Kontakt potenciálneho darcu krvi s osobou, ktorá môže mať SARS, je dostatočným dôvodom aj pre americký Úrad na kontrolu liekov a potravín (FDA), aby darcu odmietol. Z darcovstva sú na 14 dní vylúčené osoby, ktoré sa do USA vrátili z Číny, Singapuru a vietnamského Hanoja - z oblastí najviac postihnutých vírusom SARS. Ľudia, ktorí mali SARS a navštívili jednu z rizikových oblastí, sú z darcovstva vylúčení na 28 dní po skončení liečby.
Tieto opatrenia však budú mať na zásobovanie krvou podľa predstaviteľov FDA len okrajový dopad. Jej odborníci uviedli, že neexistuje známy prípad prenosu vírusu SARS krvou alebo krvnými produktmi. Nevylúčili ale, že by sa vírus SARS takto mohol preniesť. Podobne ako pri iných vírusových infekciách by sa aj agens SARS mohol nachádzať v krvi človeka po infikovaní až do prejavu symptómov.
Čína a Hongkong sú epicentrom globálneho šírenia SARS, ktorý si už vo svete vyžiadal vyše 160 životov a nakazilo sa ním viac ako 3000 ľudí.
4 20 roi pel