Nikózia 19. apríla (TASR) - Predsedajúca krajina Európskej únie - Grécko dnes vyjadrila nádej, že šance na vstup Turecka do EÚ sa zlepšia, ak pomôže pri riešení otázky etnicky rozdeleného ostrova Cyprus.
"Nie je to iba v záujme Grécka a Cypru, aby bol cyperský problém vyriešený, ale je to aj v záujme Turecka v súvislosti s jeho približovaním sa Európskej únii," uviedol dnes grécky premiér Kostas Simitis v cyperskej metropole Nikózia.
Cyprus, ktorý sa v máji 2004 spolu s ďalšími deviatimi štátmi stane členskou krajinou EÚ, vstupuje do európskeho spoločenstva ako rozdelený štát bez dohody medzi oddelenými komunitami cyperských Grékov a Turkov. V EÚ ho bude reprezentovať iba medzinárodne uznávaná vláda cyperských Grékov.
Turecko je jedinou kandidátskou krajinou Európskej únie, ktorá oficiálne nezačala vstupné rokovania s EÚ. Možnosť týchto rokovaní pre Turecko znovu prehodnotia v decembri 2004, keď sa už grécka časť Cypru stane riadnym členom únie.
Grécky premiér, ktorého krajina v súčasnosti predsedá na šesť mesiacov európskej pätnástke, je na dvojdňovej oficiálnej návšteve ostrova a má sa dnes zúčastniť na stretnutí vodcov politických strán cyperských Turkov v blízkosti línie prímeria, ktorá rozdeľuje ostrov už takmer tri desaťročia.
Turecká armáda vtrhla na severnú časť ostrova v roku 1974 v reakcii na krátky puč cyperských Grékov, riadený vojenskou chuntou, ktorá v tom čase vládla Grécku. V súčasnosti je v severnej časti ostrova rozmiestnených 30.000 tureckých vojakov.
Najnovšie pokusy o sprostredkovanie dohody medzi oboma komunitami, ktorú iniciovala OSN, sa skončili neúspechom.