
Predseda Európskej komisie Romano Prodi (na snímke) vyzval rozšírenú Európsku úniu na väčšiu jednotu, aby ju USA viac rešpektovali. Jednotnejšiu EÚ budú viac rešpektovať a spolupráca na oboch stranách Atlantického oceánu bude ľahšia, konštatoval Prodi v rozhovore pre dnešné vydanie talianskeho denníka La Repubblica.
V spojitosti s otázkou spoločnej európskej obrany si Prodi uvedomuje rezervy najviac proatlantických štátov EÚ, najmä medzi desiatimi novými krajinami. Rozšírenie únie bez politických kontúr stačí len pre tých, čo chcú redukovať EÚ na colnú zónu, podotkol Prodi. Podľa neho sa rozšírená únia musí emancipovať, a to aj v NATO.
Počas irackej krízy na európsku zahraničnú politiku doliehali rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ, a to aj v dôsledku šikovnosti, s akou sa USA vedeli s nimi pohrávať.
USA sú superveľmocou, to je nepopierateľné, skonštatoval Prodi s tým, že na to možno reagovať dvoma spôsobmi: buď akceptujeme tento stav, alebo sa budeme usilovať postupne a dostatočne rásť, aby sme svetu ponúkli alternatívne možnosti, ako to EÚ urobila napríklad s Medzinárodným trestným súdom alebo spoločnou menou.
Romano Prodi podčiarkol, že EÚ sa stala pre USA problémom, keď zaviedla do praxe spoločnú menu. Desať rokov sa nám smiali z nášho úsilia o vytvorenie spoločnej meny. Teraz je euro realitou a na svetových trhoch konkuruje doláru, uviedol.
Podľa predsedu EK si EÚ musí pripraviť skutočne významnú politickú osobnosť pre zahraničnú politiku a spoločnú obranu. Nemožno sa uspokojiť s tým, že prenecháme problematiku obrany USA, upozornil.
Prodi zopakoval, že Ruská federácia nemá miesto v EÚ, aj napriek opačnej žiadosti talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Ruskí predstavitelia samotnému Prodimu potvrdili, že nemajú v úmysle požiadať o vstup do únie.
Bulharsko a Rumunsko robia všetko, aby sa do EÚ dostali v roku 2007. Jej dvere sa potom môžu otvoriť pre Turecko, republiky bývalej Juhoslávie a Albánsko. A to je všetko, aspoň pre dohľadnú budúcnosť, povedal Prodi.