Lima 28. júla (TASR) - Peruánsky centristický ekonóm Alejandro Toledo dnes po roku turbulentného vnútropolitického vývoja zložil prezidentskú prísahu, čím sa stal prvým zástupcom pôvodných obyvateľov vo funkcii hlavy tohto andského štátu.
Na skromnom obrade v priestoroch Kongresu Toledo vyhlásil, že prísahu skladá "v mene peruánskych chudobných". Do Limy pri tejto príležitosti pricestovali viac ako dve desiatky zahraničných predstaviteľov, vrátane 11 latinskoamerických prezidentov, šéfa izraelskej diplomacie Šimona Peresa.
Toledo (55) si dal ambiciózne ciele - prisľúbil vytvorenie nových pracovných miest, zvýšenie platov a zníženie daní pri súčasnom zachovaní prísnej finančnej disciplíny v krajine, kde viac ako polovica z 26 miliónov obyvateľov žije v chudobe.
Toledo vo funkcii vystriedal predsedu Kongresu Valentina Paniaguu, ktorý bol po zosadení Alberta Fujimoriho dočasnou hlavou štátu. Nástup Toleda do funkcie ukončil návrat Peru k demokracii po desaťročí autoritatívnej vlády Fujimoriho, ktorého poslanci odvolali pred ôsmimi mesiacmi s odôvodnením, že nemá morálne predpoklady na vykonávanie funkcie. Po prepuknutí korupčného škandálu okolo bývalého šéfa rozviedky Vladimira Montesinosa Fujimori od novembra zostáva v Japonsku, kde má korene. Iróniou osudu Toledo prísahu zložil v deň, keď Fujimori oslavuje 63. narodeniny.
Toledo bol za prezidenta zvolený minulý mesiac, keď v doplňujúcom hlasovaní tesne porazil bývalého prezidenta Alana Garciu. Bývalému pastierovi a pouličnému čističovi topánok sa podarilo vymaniť z chudoby a získal doktorát na Stanfordskej univerzite v USA.
Toledo - prezývaný Pachacutec, po mocnom inkskom vládcovi - o sebe tvrdí, že na prácu sa začal pripravovať vo veku osem rokov, keď počas čistenia topánok na uliciach prímorského mesta Chimbote získal "prvý doktorát z ekonomiky".
Presne pred rokom Toledo viedol pouličné protesty proti inaugurácii Fujimoriho, ktorého obvinil z volebného podvodu. Pri nepokojoch zahynulo šesť ľudí a v centre Limy bola podpálená budova centrálnej banky. Toledo tvrdí, že násilnosti zorganizoval Montesinos.
Počas predvolebnej kampane prisľúbil, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov vytvorí dva milióny nových pracovných miest, zníži dane, povzbudí prílev investícií a zdvojnásobí platy učiteľov, policajtov a zdravotníkov. Krátko pred prísahou Toledo navštívil chudobnú štvrť Limy, kde pohostil miestne deti. V rovnakej vývarovni jedol polievku počas druhého kola prezidentských volieb v máji 2000, ktoré však na protest bojkotoval.
Nový prezident popiera obvinenia, že má nemanželské dieťa, že v minulosti mu dokázali užívanie kokaínu a že ho s neznámou ženou videli v hoteli pochybnej povesti. Tiež musí prekonať svoju impulzívnosť a protirečivé výroky.
Novozvolený peruánsky prezident už v piatok predstavil svoju vládu. Do kľúčovej funkcie premiéra vymenoval významného právneho zástupcu korporácií, ekonóma Roberta Danina. Na post ministra hospodárstva a financií vymenoval bankára a manažéra fondov Pedra Pabla Kuczynského.
Medzi členmi nového vládneho kabinetu je aj Diego García Sayan, ktorý v dočasnej vláde zastával post ministra spravodlivosti. Tentoraz však bude Sayan zastávať post peruánskeho ministra zahraničných vecí a do kresla ministra spravodlivosti zasadne Fernando Olivera. Ten je vodcom Nezávislého morálneho frontu (FIM), ktorý zverejnil videozáznam, ako sa bývalý šéf tajnej služby Vladimiro Montesinos pokúšal podplatiť opozičného poslanca. Aféra, ktorú dnes už uväznený Montesinos rozpútal, zvrhla aj vtedajšieho prezidenta Alberta Fujimoriho.