Bratislava 18. apríla (TASR) - Tradičná veľkonočná oblievačka a šibačka je pre poslankyňu Smeru Moniku Beňovú skôr veselou a milou "procedúrou".
Jej hlavnými kúpačmi sú syn so synovcom, ktorí ju každoročne poriadne vyšibú. Syn si dokonca na tento účel kúpil veľký pletený korbáč. Beňová sa nevyhne ani studenému kúpeľu vo vani. Nechýbajú tiež "špeciálne páchnuce voňavky". Napriek tomu, že za študentských čias sa zvykla kúpačom za oblievačku odplatiť rovnakou mincou, teraz má pre nich pripravené fúkané, drevené a čokoládové vajíčka.
Poslankyňa za SDKÚ Petra Masácová si na Veľkonočné pondelky spojené s oblievaním a šibaním spomína s úsmevom. Stávalo sa, že v kuchyni sme mali aj päť centimetrov vody a šibanie korbáčom niekedy zabolelo, povedala pre TASR Masácová. Kúpačom vraj nezostala nič dlžná a popoludní im to zvykla vrátiť. Mnohé oblievačky najmä v jazdeckom klube potom končili pri vzájomnom oblievaní sa vodou rovno z vedier. Raz ju dokonca hodili do potoka.
Komunistická poslankyňa Dagmar Bollová nikdy nezažila polievanie vodou. V jej rodine sa tento zvyk neudomácnil. "Môj brat veľmi šibať nechodil, ani k nám veľa šibačov nechodilo," konštatovala. Korbáč v ich rukách síce chýbať nesmel, ale studenú vodu nahradila voňavka. Bollová si napriek tomu myslí, že tradície by sa mali dodržiavať. Aj ona sa o to snaží najmä kvôli deťom a vnúčatám. Necháva však na zvážení súčasných chlapcov a mužov, či sa v pondelok vyberú na šibačku.
Tá má podľa slov poslankyne HZDS Ireny Belohorskej v dnešnej dobe už prevažne rodinný charakter. Vzhľadom na to, že je matkou dvoch dcér, dodnes si u nich šibači podávajú kľučky. Ona radšej preberá úlohu hostiteľky. Polievanie vodou si na rozdiel od poslankyne Bollovej užila dosť. Jej otec s bratom tento zvyk dodržiavali, manžel používa skôr voňavku. Ako dieťa sa tešila na veľkonočné sviatky preto, lebo vedela, že je s nimi spojená kúpa nových šiat, baloniaka a topánok.