Bagdad 18. apríla (TASR) - Americké jednotky v Iraku sa dopustili zločinu storočia, keď nezabránili vyrabovaniu a zničeniu irackých múzeí a archeologických nálezísk, kde boli pamiatky nevyčísliteľnej hodnoty. Vyhlásili to dnes predstavitelia archeologickej komunity v Bagdade.
"To, k čomu došlo na archeologických náleziskách a v národnom múzeu, predstavuje najväčší zločin storočia, ktorý navždy poznačil kultúrne dedičstvo ľudstva," konštatoval riaditeľ Irackého národného archeologického múzea v Bagdade Donny George.
V múzeu, ktoré po páde režimu Saddáma Husajna za nečinného prizerania sa amerických vojakov vyrabovali, sa nachádzali jedinečné nálezy z čias starovekých civilizácií Blízkeho východu. "Zdá sa, že Spojené štáty mali iné priority než bagdadské múzeum," dodal Donny George.
Účastníci stretnutia, ktoré v Paríži usporiadala Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO), sa vo štvrtok zhodli na závere, že vyrabovanie bagdadského archeologického múzea bolo naplánovanou akciou organizovaných skupín. Podľa odborníkov z múzea zmizla okrem iného aj zbierka 80.000 hlinených tabuliek s klinovým písmom.
Na protest proti vyrabovaniu bagdadského múzea, ktorému americkí vojaci nezabránili, odstúpil už hlavný poradca amerického prezidenta Georgea W. Busha pre otázky kultúry. Okrem predsedu konzultatívneho výboru pre kultúru Martina Sullivana rezignovali aj viacerí členovia tohto orgánu.
Prípady plienenia irackých múzeí a archeologických nálezísk už priamo v Iraku vyšetrujú agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).