Ohrid 28. júla (TASR) - Za prísnych bezpečnostných opatrení dnes politickí lídri macedónskych Albáncov a Slovanov obnovili mierové rokovania zamerané na upokojenie situácie v krajine a odvrátenie hrozby občianskej vojny.
Zástupcovia konfliktných strán sa zišli v prezidentskej vile v juhomacedónskom meste Ohrid, ktoré leží na brehu rovnomenného jazera. Miesto stretnutia zvolili v snahe vyhnúť sa možným demonštráciám v Skopje. Rokovania pôvodne avizovali do západomacedónskeho mesta Tetovo, z bezpečnostných dôvodov však od tejto alternatívy upustili.
Na rozhovoroch za zatvorenými dverami sa zúčastňujú emisári EÚ a USA, Francois Léotard a James Pardew, lídri štyroch najväčších politických strán - dvoch slovanských a dvoch albánskych, prezident Boris Trajkovski, ako aj premiér Ljubčo Georgievski.
Témou diskusie sú albánskou stranou požadované politické reformy v krajine, hlavne otázka štatútu albánskeho jazyka, na ktorej rokovania minulý týždeň stroskotali. Predpokladá sa, že hovoriť sa bude aj o druhom problémovom bode - vytvorení lokálnej policajnej jednotky v oblastiach obývaných prevažne Albáncami. Podľa západných diplomatov má stretnutie v Ohride trvať minimálne dva dni.
Léotard a Pardew údajne predložili nový návrh na vyriešenie jazykového sporu, na základe ktorého by mala zostať macedónčina úradným jazykom a jazykom pre komunikáciu so zahraničím. Albánčina by mala získať štatút oficiálneho jazyka, s možnosťou používania na pôde parlamentu.
Podľa predchádzajúceho návrhu mala byť albánčina úradným jazykov v tých častiach Macedónska, kde Albánci tvoria minimálne 20 percent obyvateľstva.
K dohode o obnovení mierových rozhovorov došlo pod silným medzinárodným tlakom vo štvrtok, keď Macedónsko navštívili generálny tajomník NATO George Robertson, šéf diplomacie EÚ Javier Solana a predseda OBSE Mircea Geoana. Pokračovanie rokovaní bolo možné po ukončení bojov, ktoré začiatkom týždňa prepukli v oblasti Tetova, obnovení prímeria z 5. júna a stiahnutí rebelov z Národnej oslobodzovacej armády (UCK) z pozícií obsadených počas uplynulých troch týždňov.
Z krízovej oblasti dnes nehlásili výraznejšie incidenty, v obci Tearce ležiacej na ceste medzi Tetovom a kosovskými hranicami rebeli údajne podpálili viacero macedónskych domov.
Podľa macedónskeho rozhlasu sa dnes ráno začali do svojich domovov vracať slovanskí obyvatelia obcí Lesok, Dobrošte a Neprošteno, ktorí z oblasti do hlavného mesta utiekli počas nedávnych bojov. Návrat utečencov sledujú medzinárodní pozorovatelia, predstavitelia humanitárnych organizácií a macedónskej vlády. Pozorovatelia EÚ a OBSE v uvedených dedinách z bezpečnostných dôvodov strávia niekoľko dní.