stavil proti lídrovi cyperských Turkov Raufovi Denktašovi. Ten totiž predtým vyhlásil, že stredajšie podpísanie zmluvy o vstupe do Európskej únie (EÚ) vládou gréckej, jedinej medzinárodne uznanej časti Cypru, potvrdilo rozdelenie ostrova a zjednotenie bude možné až vtedy, keď do únie vstúpi aj Turecko.
Ankara má na celú záležitosť očividne iný názor. Erdogan si je vedomý, že Turecko môže na vstup do únie čakať možno až dovtedy, kým Cyprus nebude zjednotený. Preto vo štvrtok vyhlásil, že Annanov plán stále môže byť základom mierového procesu, napriek tomu, že rokovania o ňom minulý mesiac stroskotali. "Poďme hovoriť o Annanovom pláne. Ak v ňom chceme nejaké úpravy, diskutujme o nich. Prinajmenšom to bude znamenať, že cesta k rokovaniam nie je uzavretá," uviedol turecký premiér v rozhovore pre denník Vatan.
Turecká vláda sa zaviazala usilovať o sprostredkovanie dohody o znovuzjednotení Cypru. Chápe to totiž ako súčasť svojej integračnej stratégie a dúfa, že ak k zjednoteniu ostrova prispeje, už na budúci rok bude môcť aj vďaka tomu začať s prístupovými rokovaniami s EÚ. Čelí však silnej opozícii zo strany tureckých konzervatívcov, podľa ktorých je Annanov plán príliš štedrý voči Grékom. Tureckí lídri v minulosti varovali, že vstup iba gréckej časti Cypru do únie povedie k užšej integrácii alebo dokonca k pripojeniu severnej časti ostrova k Turecku. Erdogan sa však v tejto otázke ukázal byť oveľa opatrnejší a nič podobného verejne nevyhlásil.