Washington 17. apríla (TASR) - Viac ako 70.000 úlomkov amerického raketoplánu Columbia sa podarilo zozbierať v priebehu doterajšieho pátrania vo východnej časti štátu Texas za takmer tri mesiace, ktoré uplynuli od tragickej havárie raketoplánu.
Pri katastrofe prišlo začiatkom februára o život šesť amerických a jeden izraelský astronaut. Hmotnosť zozbieraných úlomkov predstavuje 35,3 tony, čo je asi 37 percent celkovej hmotnosti Columbie. Všetky nájdené úlomky umiestnili do Kennedyho vesmírneho centra neďaleko mysu Canaveral na Floride, kde sa inžinieri pokúšajú poskladať vrak raketoplánu a stanoviť presné príčiny nešťastia.
"Zozbierali sme dôležitú časť Columbie a malo by nám to pomôcť vyriešiť hádanku, čo sa vlastne stalo 1. februára," vyhlásil v stredu správca amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Sean OďKeefe.
Na pátraní sa zúčastňuje asi 14.000 federálnych agentov a dobrovoľníkov na východe Texasu v páse širokom 6200 kilometrov štvorcových. Pátracie práce sa už chýlia ku koncu, zostáva prehľadať len 20 percent územia, ktoré úlomky zasiahli. Predpokladá sa, že zvyšok sa nenávratne stratil alebo zhorel v atmosfére.
Columbia sa rozpadla 1. februára po vstupe do atmosféry, pričom zahynulo všetkých sedem astronautov na palube. Vyšetrovatelia katastrofy sa sústredia na kus izolačnej peny, ktorá pri štarte 16. januára odpadla z hlavnej nosnej rakety a narazila do ľavého krídla vesmírneho korábu.
Hypotéza o príčine nehody predpokladá, že pena pri náraze narušila tepelnú izoláciu krídla. Cez poškodené miesto do krídla počas návratu vnikla horúca plazma a spôsobila jeho rozpad.