Haag 16. apríla (TASR) - Kampane teroru počas vojen v Bosne a Chorvátsku nariadila tajná služba Slobodana Miloševiča, pričom aktivity polovojenských jednotiek boli financované belehradským vedením. V procese s juhoslovanským exprezidentom to dnes pred haagskym tribunálom vyhlásila bývalá sekretárka v januári 2000 zabitého vojnového lorda Željka "Arkana" Ražnatoviča, ktorá pod označením B-129 vystúpila ako chránený svedok žaloby.
Svedkyňa uviedla, že si viedla denník, do ktorého zaznamenávala krvavé operácie Arkanových milícií, známych ako Tigre. Vyhlásila, že Tigre dostávali príkazy priamo od štátnej bezpečnosti a šéfov Miloševičových bezpečnostných služieb, Jovicu Stanišiča a Franka Šimatoviča.
"Arkan mi vždy hovoril, že bez rozkazov od štátnej bezpečnosti by Tigre nikdy nikam nešli," uviedla svedkyňa, ktorá podľa vlastných slov od roku 1994 pracovala v belehradskom hlavnom sídle Arkanovej jednotky. Svedkyňa okrem iného oznámila, že počas svojho pôsobenia na sekretariáte rozdelila asi štyri milióny nemeckých mariek určených na výplaty pre Arkanových mužov.
Peniaze pochádzali zo Stanišičovej kancelárie, Arkanove jednotky však podporovali aj iní Miloševičovi spoločníci, napríklad šéf colnej služby Mihalj Kertes a prominentní obchodníci. Peniaze boli väčšinou posielané kuriérom, niekedy si ich ale osobne vyberal Arkan, uviedla.
Z belehradskej kancelárie Tigre organizovali autobusy, ktorými dobrovoľníkov prevážali do táborov v Erdute na východe Chorvátska, neskôr - počas bosnianskej vojny - aj do bosnianskych miest Bijeljina, Zvornik a Velika Kladuša.
"Nikdy nemali žiadnych vojnových zajatcov. Chápala som to tak, že všetkých zajatcov popravili," vyhlásila pri opisovaní bojových operácií Tigrov. Podľa B-129 na základe príkazov generála Dušana Lončara juhoslovanská armáda zásobovala Tigre zbraňami a pohonnými hmotami.
Stanišiča a Šimatoviča nedávno zatkli v Belehrade kvôli podozreniam z účasti na zavraždení srbského premiéra Zorana Djindjiča z 12. marca.