Tirgu Mureš 28. júla (TASR) - Rumunsko predbežne rezignuje na žiadosť, aby Maďarsko vyčkalo s realizáciou tzv. krajanského zákona dovtedy, kým sa nestane plnoprávnym členom Európskej únie. Podľa Bukurešti jestvujú možnosti nájsť odpovede na otázky súvisiace s touto legislatívnou normou na expertnej úrovni. Vyplýva to zo slov predsedu rumunskej vlády Adriana Nastaseho po dnešnom stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktoré sa uskutočnilo v Tirgu Mureš.
Ako formuloval premiér balkánskej krajiny, osobne sa domnieva, že Zákon o Maďaroch v susedných štátoch bude veľmi ťažko realizovateľný na území Rumunska. Ak by experti v rámci zasadania zmiešanej komisie do polovice septembra nedospeli k vecnej dohode, problematikou sa bude zaoberať rumunský zákonodarný zbor, podčiarkol Adrian Nastase.
Podľa jeho slov Bukurešť nemá výhrady voči úsiliu o zachovanie národnej identity menšín, teda voči podpore v jazykovej, kultúrnej a náboženskej sfére, ale voči úľavám v sociálnej a hospodárskej oblasti. Rumunsko si je isté, že sociálna a hospodárska podpora na etnickom princípe je v zmysle platných európskych noriem diskriminačná, zdôraznil predseda rumunskej vlády. Touto formou podpory vytvára Maďarsko precedens, prijatie ktorého na európskej únii by, prirodzene, znamenalo adekvátne kroky zo strany Rumunska, vyplynulo zo slov Adriana Nastaseho, ktorý netajil pochybnosti o nutnosti tzv. maďarského preukazu a o spôsobe jeho vystavovania.
Pri schôdzke, ktorá namiesto plánovaných 60 minút trvala napokon takmer dve hodiny, predložil hosť z Budapešti päť konkrétnych návrhov na posilnenie spolupráce medzi oboma krajinami.
Viktor Orbán ponúkol, že maďarská strana je pripravená vyslať na vlastné trovy do Bukurešti expertnú pracovnú komisiu, ktorá by bola stále k dispozícii rumunskej vláde pre konzultácie súvisiace s procesom európskej integrácie. Oznámil, že Budapešť je pripravená spolufinancovať výstavbu diaľnice vedúcej od rumunsko-maďarskej štátnej hranice cez severné Sedmohradsko do Bukurešti, ak sa vládny kabinet rozhodne pre realizáciu tohto projektu.
Predseda maďarskej vlády ďalej navrhol, aby vlády oboch krajín zriadili spoločný fond, ktorý by poskytoval záruky pre malých a stredných podnikateľov v oboch štátoch. Súčasne navrhol, aby doň prispeli sumou (v prepočte) po 10 miliárd forintov. Ďalším z konkrétnych návrhov maďarskej strany bola ponuka zvýšiť vzájomne kvótu stanovenú v bilaterálnej dohode o vzájomnom akceptovaní pracovných síl zo súčasných 8000 ročne na 17.000.
Viktor Orbán povzbudil ďalej rumunskú stranu, aby prijala legislatívne normy, ktoré by poskytli podobné úľavy a zvýhodnenia ako maďarský krajanský zákon príslušníkom rumunskej menšiny v Maďarsku.
Obe strany označili vôbec prvé stretnutie oboch premiérov za veľmi zaujímavé, otvorené, úprimné a hlavne užitočné. Podľa slov predsedu maďarskej vlády jestvujú povzbudivé signály aj v súvislosti s jeho pokračovaním. Viktor Orbán v tejto súvislosti opakovane pozval Adriana Nastaseho na oficiálnu návštevu Maďarskej republiky.
Maďarský premiér sa v Tirgu Mureš stretol aj s lídrom Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku (RMDSZ) Bélom Markóom a následne odcestoval do kúpeľného mesta Baile Tusnad, kde vystúpi s prednáškou v rámci tamojšej letnej univerzity.