Atény 16. apríla (TASR) - Členovia EÚ Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko a Španielsko pracujú na spoločnom vyhlásení, v ktorom sa postavia za angažovanie OSN v povojnovej obnove Iraku, informovali dnes svetové médiá.
Pripravované stanovisko sa považuje za dôležitý signál vzhľadom na to, že tieto krajiny sa nezhodli v otázke vojny v Iraku: Británia a Španielsko Washingtonom vedený útok na Irak podporili, Francúzsko a Nemecko boli proti.
Ako dnes na summite EÚ v Aténach povedal francúzsky prezident Jacques Chirac, spoločná deklarácia štyroch krajín únie, ktoré majú členstvo v Bezpečnostnej rade OSN, bude žiadať ústrednú rolu pre OSN v povojnovom Iraku.
Chirac odmietol špekulácie okolo prívlastkov pre túto úlohu - "dôležitá" či "ústredná". "Nazvite si to ako chcete," povedal novinárom.
USA vyhlasujú, že OSN zohrá dôležitú rolu, ale neprenechajú jej vedúcu úlohu pri rekonštrukcii krajiny.
Podľa diplomatov by mal návrh vyhlásenia štyroch krajín únie zdôrazniť potrebu zapojiť OSN do vytvárania dočasnej irackej administratívy a neskôr novej irackej vlády. Text tiež sľúbi príspevok EÚ na obnovu Iraku, avšak zrejme nespomenie konkrétne sumy.
Francúzsko, Británia, Nemecko a Španielsko dúfajú, že návrh vyhlásenia prijme všetkých 15 členov únie, uviedli diplomati.
Lídri týchto štyroch štátov by sa dnes večer v Aténach mali stretnúť s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom. Annan dnes povedal, že úlohu OSN v povojnovom Iraku treba načrtnúť v najbližších týždňoch.
Britský premiér Tony Blair dnes v Aténach po stretnutí s Annanom uviedol, že OSN bude mať pri obnove Iraku dôležitú úlohu. Medzinárodná organizácia sa neobmedzí na poskytovanie humanitárnej pomoci, dodal Blair.
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer v Aténach hovoril o približovaní pozícií v zatiaľ spornej otázke obnovy Iraku. Všetci účastníci schôdzky EÚ na najvyššej úrovni sa zhodujú, že OSN má hrať ústrednú rolu, zdôraznil Fischer.