edu budúcich nových členov, aby viac prispievali k jednotným európskym postojom. V prejave pri príležitosti slávnostného podpisu prístupovej zmluvy lídrami súčasnej pätnástky a desiatich budúcich členských štátov Chirac povedal, že nová Európa musí objasniť svoje politické ambície, aby sa vyhla sporom, ktoré sa vynorili kvôli vojne v Iraku.
Vo svojom prejave vo februári hlavný európsky odporca vojny obvinil európske krajiny z nezodpovedného správania za ich podporu Washingtonu a vyhlásil, že "premeškali veľkú príležitosť zostať ticho". Jeho diplomatickejší prejav pri podpise prístupovej zmluvy na starovekom trhovisku v Aténach, kolíske demokracie, sa jasne zameral na východoeurópske krajiny vyzývajúce na ďalšie rozširovanie Európy, aby zachovali jednotu v jej rastúcej rôznorodosti.
"Táto nová Európa nebude schopná napĺňať očakávania našich občanov, ak, ako sme to videli pri súčasnej kríze, jej politické ambície nebudú jasné a jej spravovanie premyslené," povedal Chirac. "Európska únia je viac než len obrovský trh, spoločná politika, jednotná mena a slobodný pohyb," zdôraznil francúzsky prezident. "Je v prvom rade o spoločnej ambícii, zdieľanej disciplíne a pevnej solidarite," dodal.