iedli tiež, že na summite 29. apríla v Belgicku, na ktorom sa zúčastnia francúzsky prezident Jacques Chirac, nemecký kancelár Gerhard Schröder a premiéri Belgicka a Luxemburska, sa neočakáva, že stanoví špecifické požiadavky pre investovanie v zbrojárskej oblasti. Nemecko minulý týždeň vyzvalo svojich partnerov, aby nevyvolali žiaden konflikt medzi NATO a európskou obrannou politikou.
Myšlienkou v pozadí summitu je snaha štvorice krajín pokročiť v integrácii obrannej politiky rovnako, ako to bolo v minulosti s jednotnou menou. Všetky štyri krajiny boli proti vojne v Iraku a zvolali summit bez účasti Veľkej Británie, najväčšej vojenskej veľmoci okrem Francúzska. Na summite sa okrem ministrov obrany zúčastnia aj ministri zahraničia.
"Dôraz je na tých veciach, v ktorých sa NATO ako celok neangažuje," povedal pre Reuters hovorca belgického ministerstva zahraničných vecí. Belgicko navrhlo zriadenie spoločného veliteľského štábu, ktorý by dozeral na mierotvorné operácie, na ktorých sa NATO nezúčastňuje. Predložilo tiež do diskusie návrh na zriadenie úradu, ktorý by koordinoval obstarávanie zbraní, ako aj návrh, podľa ktorého by krajiny združené v obrannej únii museli zvýšiť svoje investície do modernizácie svojich ozbrojených síl do roku 2012 z 0,25 na 0,45 percenta HDP.
Podľa diplomatických zdrojov sa však od zmienky o výške investičných nákladov do obrany nakoniec upustilo. Návrhy, aby sa na summite zúčastnil aj vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana a zástupca gréckeho predsedníctva, sa na pondelkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí stretli s odporom. Štyri krajiny vždy tvrdili, že obranná iniciatíva bude otvorená aj pre ďalšie krajiny EÚ, ak prijmú závery aprílového summitu.