Belehrad 15. apríla (TASR) - Vyšetrovanie vraždy srbského premiéra Zorana Djindjiča prinieslo nové informácie o masakre v chorvátskom Vukovare z roku 1991 a odkrylo dôkazy, ktoré môžu preukázať nevinu dvoch bývalých dôstojníkov juhoslovanskej armády obvinených haagskym tribunálom OSN z toho, že zabíjanie nariadili.
Ako dnes v Belehrade oznámil srbský minister vnútra Dušan Mihajlovič, zdá sa, že podozriví - plukovník Veselin Šljivančanin a kapitán Miroslav Radič (obaja sa zatknutiu stále vyhýbajú) - sú nevinní, pokiaľ ide o obvinenia, ktoré ich spájajú so zmasakrovaním 261 civilistov a vojnových zajatcov z vukovarskej nemocnice. Vukovar, podunajské mesto na hraniciach Srbska a Chorvátska, bol pri dlhodobom obliehaní a bojoch v prvej polovici 90. rokov zničený a stal sa symbolom vojny za chorvátsku nezávislosť.
Šljivančanin a Radič spolu s Milem Mrkšičom tvoria tzv. vukovarskú trojku, ktorú Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) obžaloval z nariadenia zverstiev. K masakre došlo v novembri 1991 po tom, čo mesto dobyla juhoslovanská armáda. Srbské jednotky následne odviedli Chorvátov na neďalekú prasaciu farmu Ovčara, kde ich popravili. Mrkšič sa ICTY dobrovoľne vzdal minulý rok.
Po bývalom bosnianskosrbskom prezidentovi Radovanovi Karadžičovi a jeho generálovi Ratkovi Mladičovi sú Sljivančanin a Radič považovaní za najprominentnejších obvinených zo zoznamu ICTY, ktorí zostávajú na slobode.
Podľa Mihajloviča nové dôkazy získané v rámci vyšetrovania atentátu z 12. marca ukázali, že Šljivančanin a Radič nepochybne nenesú zodpovednosť za zločin z Vukovaru. "Farma Ovčara nebola v oblasti ich zodpovednosti," dodal minister.
Mihajlovič zároveň oznámil, že vyšetrovatelia objavili informácie dokazujúce, že za vukovarskú masakru nesú priamu zodpovednosť iné osoby. Podľa záznamov vojenskej rozviedky za oblasť Ovčara boli zodpovední velitelia "miestnych územných jednotiek" a nie ochranná brigáda, ktorej velil Šljivančanin. Podozriví boli zatknutí a budú súdení v Srbsku, dodal bez uvedenia bližších podrobností.
Minister vyjadril nádej, že Šljivančanin a Radič, ktorí sú na úteku od pádu režimu Slobodana Miloševiča z októbra 2000, "využijú príležitosť a vzdajú sa tribunálu OSN, aby dokázali svoju nevinu". Dodal, že Belehrad ich podporí dôkazovými materiálmi.
Srbsko je na jednej strane pod tlakom Západu, aby oboch obvinených dôstojníkov vydalo do Haagu, na druhej strane sa obáva reakcie tvrdých nacionalistov, ktorí ich považujú za hrdinov vojen sprevádzajúcich rozpad bývalej Juhoslávie.
Podľa belehradských úradov vyšetrovanie Djindjičovej vraždy odhalilo, že atentát spoločne plánovali niektorí vojnoví veteráni a podsvetie.