Berlín 27. júla (TASR) - Bonnská konferencia o klíme bola zlomom na ceste k záchrane Kjótskeho protokolu. Napriek ústupkom Japonsku, Kanade a Rusku, ktoré si môžu započítať lesy ako prostriedok na zníženie emisií, musia tieto štáty aj reálne znížiť vypúšťanie oxidu uhličitého. Na záver konferencie Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách to dnes povedal nemecký minister životného prostredia Jürgen Trittin.
Trittin vyslovil nádej, že USA sa "strednodobo" pripoja ku Kjótskemu protokolu. Americký prezident George W. Bush síce avizoval predloženie alternatívneho návrhu, jeho vláda však teraz oznámila, že tak neurobí. "Pri racionálnom zvážení sa Kjótu nedá vyhnúť," povedal Trittin.
Rusko dnes prekvapujúco oznámilo, že proti dohode, ktorú sa v Bonne podarilo dosiahnuť v pondelok, má výhrady. Moskva chce svoje poľnohospodárstvo v ešte väčšej miere započítať ako faktor znižovania emisií skleníkových plynov. Podľa hlavného nemeckého vyjednávača Carstena Sacha nie je jasné, či Rusko Kjótsky protokol ratifikuje alebo nie. Bez Ruska však tento dokument nemôže nadobudnúť účinnosť.
Sach povedal, že tento problém sa určite vyrieši v najbližších mesiacoch. Príležitosťou na dosiahnutie dohody je ďalšia konferencia o klíme, ktorá sa bude konať v októbri a novembri v marockom Marrákeši.