Belehrad 14. apríla (TASR) - Parlament Srbska a Čiernej Hory (SČH) dnes schválil novelu zákona o spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorá ruší obmedzenia pri vydávaní obvinených osôb do Haagu.
Parlament zrušil článok 39 zákona schváleného v apríli 2002 parlamentom vtedajšej Juhoslávie, ktorý zakazoval vydávanie osôb obvinených po jeho prijatí. Zrušenie uvedeného článku bolo jednou z hlavných požiadaviek ICTY. Článok 39 bol výsledkom kompromisu medzi srbskými vládnymi reformátormi, ktorí uprednostňovali plnú spoluprácu s Haagom, a čiernohorskými stranami zastúpenými vo zväzovom parlamente - bývalými spojencami juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča, ktorí kvôli tomu, že čiernohorské vládne strany v septembri 2000 bojkotovali zväzové voľby, obsadili v centrálnom parlamente drvivú väčšinu kresiel vyhradených menšej z juhoslovanských republík. Minulý rok juhoslovanskú vládu tvorili Demokratická opozícia Srbska (DOS) a čiernohorská Socialistická ľudová strana (SNP).
Po februárovej transformácii Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) na voľnú úniu získali v parlamente SČH väčšinu reformné sily oboch republík, čo otvorilo cestu pre novelizáciu zákona. Za zákon hlasovalo 77, proti bolo 16, zdržalo sa šesť a nehlasovalo 27 poslancov 126-členného zboru.
Minister zahraničných vecí SČH Goran Svilanovič v rámci rozpravy poslancom povedal, že od ICTY očakáva vznesenie asi siedmich nových žalôb proti občanom Srbska a Čiernej Hory.
Úprava zákona tiež zabezpečuje, že občania SČH môžu byť zbavení povinnosti chrániť štátne, vojenské a služobné tajomstvá, čo im umožní svedčiť pred ICTY.
K urgentnému prijatiu novely prispelo aj zavraždenie srbského premiéra Zorana Djindjiča z 12. marca. Vyšetrovanie podľa úradov preukázalo, že atentát organizovali veteráni balkánskych vojen a mafiánske skupiny. Zároveň existujú vážne indície o prepojení atentátnikov s viacerými, tzv. vlasteneckými politickými stranami, ktoré sa rozhodne stavali proti spolupráci s ICTY. Djinjič, známy svojím pragmatickým prístupom, zohral kľúčovú rolu pri vydaní Miloševiča do Haagu, ku ktorému došlo v júni 2001.
Viacerí pozorovatelia medzi obyvateľmi Srbska po atentáte na Djindjiča zaznamenali zmiernenie odporu proti spolupráci s ICTY, respektíve marginalizáciu odporcov Haagu.