Londýn 14. apríla (TASR) - Britská vláda dnes oznámila, že nové vyhlásenie Írskej republikánskej armády (IRA) dokazuje jej oddanosť severoírskemu mierovému procesu.
"Obe vlády (britská a írska) sú presvedčené, že došlo k pokroku a že vyhlásenie preukazuje jasnú túžbu, aby mierový proces fungoval," vyhlásil pred britským parlamentom minister pre záležitosti Severného Írska Paul Murphy. "Veľmi starostlivo ho preštudovali a požiadali IRA, aby objasnila niekoľko otázok, ktoré z vyhlásenia vzišli," dodal Murphy s tým, že vyhlásenie IRA sa týka štatútu jej prímeria, jej budúcich zámerov a možného tretieho aktu - zmrazenia jej arzenálov. Podľa Murphyho IRA vyjadrila pripravenosť naplniť obsah vyhlásenia v krátkom čase.
Z vystúpenia Murphyho však nevyplýva, či je krok IRA považovaný za dostatočný pre prelomenie súčasnej patovej situácie.
IRA v krátkom komuniké zverejnenom v nedeľu oznámila, že Londýnu a Dublinu zaslala vyhlásenie o svojich budúcich zámeroch. Vlády Írska aj Veľkej Británie v prvej reakcii na krok IRA oznámili, že od republikánov žiadajú objasnenie viacerých bodov vyhlásenia a postoja v otázke odzbrojenia. Postup Londýna a Dublinu bol interpretovaný ako náznak toho, že iniciatívu IRA nepovažujú za dostatočnú.
Írsky zdroj citovaný agentúrou Reuters uviedol, že obavy sa týkajú hlavne otázky, či vyhlásenie IRA spĺňa požiadavky na "jasnosť a určitosť", tak ako ich definujú kabinety v Londýne a Dubline.
Severoírsky mierový proces uviazol na neochote IRA vzdať sa svojich arzenálov. Kríza vyvrcholila v októbri 2002, keď škandál okolo špehovania niektorých severoírskych politikov na objednávku IRA viedol k rozpadu severoírskej autonómnej vlády a k tomu, že Londýn opäť prevzal priamu kontrolu nad provinciou.
Bližšie podrobnosti vyhlásenia IRA nie sú zatiaľ známe. Dokument je však výsledkom intenzívnej aktivity lídra strany Sinn Féin (označovanej za politické krídlo IRA) Gerryho Adamsa a jeho straníckeho kolegu Martina McGuinessa, ktorý niekoľko dní doslova pendlovali medzi vládami v Londýne a Dubline a IRA.
Britský premiér Tony Blair a jeho írsky kolega Bertie Ahern chceli minulý týždeň pri príležitosti piateho výročia od podpisu Veľkonočnej mierovej dohody v Severnom Írsku zverejniť 20-stránkový návrh na riešenie krízy, nakoniec však dospeli k záveru, že pri rokovaniach so severoírskymi politikmi nedosiahli potrebný pokrok a upustili od verejnej prezentácie spoločného dokumentu.
Podľa britských zdrojov Blair plánuje výraznú redukciu britských vojakov v provincii a reformu severoírskeho justičného systému, ale len pod podmienkou, že IRA výmenou za to podnikne významný krok, ktorým prispeje k zaisteniu mieru. IRA však, aspoň doteraz, nebola ochotná vzdať sa svojich aktivít.
Predseda Sinn Féin Mitchel McLaughlin varoval, že IRA neprijme dva kľúčové body Blairovho a Ahernovho návrhu. Tie obsahujú požiadavku, aby IRA pred televíznymi kamerami odovzdala svoje zbrane a podmienku, podľa ktorej právo Sinn Féin na miesto v provinčnom parlamente a vláde závisí od toho, ako sa bude IRA správať.