Los Angeles 27. júla (TASR) - Hollywood sa rozhodol vyrovnať s jednou z najtemnejších kapitol svojich dejín, ktorou je prenasledovanie údajných komunistov počas tzv. McCarthyho éry v 40. a 50. rokoch. Hlavným organizátorom výstavy na túto tému je Akadémia filmových umení a vied, ktorá každoročne udeľuje prestížnych Oscarov.
"Pre akadémiu to bude neobyčajná výstava, pretože si nemyslíme, že by táto komplexná a ťažká téma bola niekedy stvárnená v obrazovej podobe," povedal dnes prezident filmovej akadémie Robert Rehme. Od budúceho roku návštevníci uvidia filmové ukážky, fotografie a dokumenty a budú si môcť vypočuť autentické zvukové záznamy.
Americký filmový priemysel sa v 40. a 50. rokoch ochotne zúčastňoval na poľovačke na komunistov a na tento účel zostavil čiernu listinu. Mnohí vyprofilovaní filmoví tvorcovia stratili prácu, pričom veľa obvinení sa vôbec nezakladalo na pravde.
"Rana, ktorú čierna listina zanechala v Hollywoode, sa ani po 50 rokoch nezahnojila," uviedol Rehme. "Možno sa nikdy nezahojí. Ale éru s takýmto ďalekosiahlym účinkom treba starostlivo prebádať." Kurátor výstavy Larry Ceplair, autor štúdie o McCarthyho ére, povedal, že podujatie oznámili v predstihu, aby sa mohol nazbierať dostatok autentického materiálu a informácií.
Pred obávaný výbor, pomenovaný podľa senátora Josepha McCarthyho, muselo predstúpiť asi 50 filmových tvorcov. V roku 1999 táto temná éra znovu vrhla svoj tieň, keď režisér Elia Kazan, ktorý vtedy udal niekoľko svojich kolegov, dostal čestného Oscara za celoživotné dielo. Prenasledovaniu sa nevyhli ani intelektuáli, ktorí sa v ére nacizmu vysťahovali do USA. Napríklad nemecký dramatik Bertold Brecht sa musel vrátiť do Európy a nakoniec sa usadil vo Východnom Berlíne.