Viedeň 14. marca (TASR) - Nikto nepochyboval o tom, že vstup Maďarska do Európskej únie podporí väčšina tunajšieho obyvateľstva. Nepríjemným prekvapením však bola skutočnosť, že na plebiscite sa nezúčastnila ani polovica oprávnených voličov. Pokiaľ by účasť bola nižšia ešte o niekoľko percent, bolo by referendum v Maďarsku neplatné, všíma si dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Kto mlčí - ten svedčí, prípadne mu je všetko jedno. Za členstvo v únii sa vyslovilo približne 84 percent účastníkov sobotňajšieho referenda. Podľa rakúskeho denníka svedčí toto vysoké číslo o tom, že k volebným urnám prikročili skôr zástancovia členstva v únii. Posledné prieskumy verejnej mienky totiž signalizovali, že za členstvo v EÚ by mohlo hlasovať 60, najviac 70 percent oprávnených voličov, konštatujú noviny.
Výsledok hlasovania však hovorí aj čosi o polarizácii síl na maďarskej vnútropolitickej scéne, domnieva sa Der Standard. Expremiéra Viktora Orbána zrejme ešte stále neprebolela tesná volebná porážka v minuloročných parlamentných voľbách a predreferendovú kampaň pochopil aj ako šancu na novú mobilizáciu voličov. Vo svojich prejavoch síce vystupoval ako presvedčený zástanca členstva svojej krajiny v EÚ, súčasne však ostro kritizoval údajné mizerné podmienky vstupu, ktoré dojednávala súčasná vláda. Argumenty opozície zrejme zapôsobili do takej miery, že sa zvýšil počet nerozhodných a tých, ktorí neodovzdanie svojho hlasu považovali za vyjadrenie protestu. Momentálne zavládlo na všetkých stranách vytriezvenie. Pre ďalšiu cestu Maďarska však môže byť práve takýto vývoj situácie dobrým základom, uzatvára Der Standard.
Podľa nemeckého konzervatívneho denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung si nemožno nepovšimnúť doterajšie skúsenosti Maďarska s Európskou úniou. Hospodárska politika diktovaná Bruselom, ktorú Budapešť rada vydáva za "jedinú šancu", nepriniesla maďarskému obyvateľstvu len samé výhody. Predmety dennej spotreby, ktoré občania Maďarska musia nakupovať v obchodných domoch, patriacich prakticky na sto percent zahraničným obchodným reťazcom, sú také drahé, že Maďarom sa oplatí nakupovať skôr v Rakúsku. Platy v Maďarsku tvoria pritom zlomok miezd občanov v členských krajinách únie. Nemožno sa teda čudovať, že mnohí pracujúci a dôchodcovia sľubom politikov a predstaviteľov podnikateľskej sféry jednoducho neveria a od únie nečakajú nijaké zázraky, uzatvára mienkotvorný FAZ.