aľ ho nekomentovali.
IRA sa v stanovisku vyjadrila k prímeriu, odzbrojeniu a k svojim budúcim zámerom. "Nasledujúc postup ostatných (strán konfliktu), vedenie IRA pripravilo stanovisko, v ktorom prezentuje naše názory na posledný vývoj mierového procesu," uvádza sa v komuniké podpísanom "P.O`Neill", čo IRA tradične používa vo svojich vyhláseniach. "Urobili sme to, pretože chceme aby bol mierový proces úspešný," píše sa ďalej. Londýn, Dublin a Washington na paramilitatnú organizáciu tlačili, aby sa vzdala násilia a súhlasila s odzbrojením, čím by sa znovu naštartoval mierový proces v provincii. IRA už dvakrát tajne zničila bližšie neurčené množstvo zbraní pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov a teraz sa zaviazala k tretiemu aktu odzbrojenia.
Londýn a Dublin potvrdili, že dostali stanovisko IRA, ale komentovať ho budú až v pondelok. Nemenovaný írsky vládny zdroj uviedol, že Británia a Írsko "v pondelok ráno prehodnotia svoje pozície." Obdobné vyjadrenia prišli aj z Londýna. "Atmosféra na rokovaniach bola cez víkend lepšia," povedal nemenovaný britský zdroj a dodal, že vláda potrebuje čas na analyzovanie stanoviska.
Na základe dohody z Veľkého piatka (1998) vznikla severoírska vláda, zložená z protestantských a katolíckych strán. Minulý rok Londýn formálne pozastavil činnosť severoírskeho zhromaždenia aj exekutívy a znovu zaviedol priamu vládu nad provinciu. IRA obvinili zo špionáže a šírenia zbraní, i keď sa zväčša držala prímeria z roku 1997. Podľa protestantov obvinenia len potvrdili jej neúprimnosť a tak odmietli účasť vo vláde s jej politickým krídlom, stranou Sinn Fein.
Britský premiér Tony Blair a jeho írsky kolega Bertie Ahern plánovali oznámiť plán obnovenia vlády v Severnom Írsku pri príležitosti piateho výročia dohody z Veľkého piatka. Nakoniec sa však rozhodli to odložiť kvôli obavám, že by IRA nebola ochotná k potrebným ústupkom. Severné Írsko čakajú voľby 29. mája. Podľa írskych médií by mali Blair a Ahern v pondelok odcestovať do provincie a predstaviť svoj plán.