Washington 27. júla (TASR) - Piatim Indiánom z kmeňa Navajo, ktorí počas druhej svetovej vojny vyvinuli s pomocou svojho jazyka tajný a nedešifrovateľný kód, americký prezident George W. Bush vo štvrtok udelil najvyššie občianske vyznamenanie - zlatú medailu Kongresu.
Piati Indiáni sú poslednými žijúcimi členmi pôvodne 29-člennej skupiny, ktorú si v roku 1942 naverbovalo americké námorníctvo do svojich služieb na to, aby vyvinuli tajný kód. Ten sa neskôr použil v pacifickej oblasti a japonskí tajní agenti ho nikdy nerozlúštili.
"Títo muži sú praví hrdinovia, ktorí bez ohľadu na históriu a okolnosti zachránili život tisícom Američanov," vyhlásil Bush na slávnostnej ceremónií vo washingtonskom Kapitole. Na ceremónii sa zúčastnili len štyria Navajovia, pretože piaty sa kvôli zdravotným problémom ospravedlnil.
John Brown, ktorý hovoril v mene všetkých piatich ocenených, uviedol, že prijímajú túto cenu ako príslušníci amerických námorných síl. Potom potichu prehovoril aj vo svojom rodnom jazyku a pripojil aj vtipnú poznámku s odôvodnením, že "možno počúvajú Japonci."
Indiáni z kmeňa Navajo použili pre každé písmeno abecedy slová z ich zložitého jazyka. Tento kód bol oveľa rýchlejší a bezpečnejší ako iné kódovacie zariadenia. Na vytvorenie kódu mali len 13 týždňov. Prvých rádiotelegrafistov, ktorí odovzdávali zakódované informácie o sile nepriateľského vojska a protivníkovej formácii, vyslali na front v októbri 1942. Počas vojny bolo do akcie nasadených približne 400 Navajov, pričom trinásti z nich v nej prišli o život.
Navajovia mohli poodhaliť rúško tajomstva kódu až v roku 1968, keď už nebol vojenským tajomstvom. Zároveň sa stali námetom pre film Windtalkers, ktorý by mal mať v USA premiéru koncom tohto roka.
Navajovia žijú v súčasnosti v indiánskej rezervácii, ktorá sa rozprestiera na území Arizony, Nového Mexika a Utahu.
3 mic juh