Vladivostok 27. júla (TASR) - Na svoju cestu do Ruska sa mohol severokórejský vodca Kim Čong-il vybrať aj lietajúcim tanierom. Spoločne s obyvateľstvom svojej krajiny žije Kim totiž v takej bizarnej izolácii od okolitého sveta, že ho možno vnímať rovno ako mimozemskú bytosť. Najvyšší severokórejský predstaviteľ má však z lietania strach a bezpečne sa cíti len na zemi, preto cestuje v hermeticky uzatvorenom a prísne stráženom vlaku po Transsibírskej magistrále a v Moskve ho očakávajú 4.augusta, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung (SZ).
Približne pred rokom navštívil sverekórejskú metropolu Pchjongjang ruský prezident Vladimir Putin. Po rozhovoroch s Kim Čong-ilom informoval Putin prekvapený svet o pripravenosti Severnej Kórey vzdať sa výroby vlastných rakiet.
Podmienkou za ústretovosť mala byť pomoc Západu pri vysielaní severokórejských satelitov do vesmíru. Pokiaľ bola táto požiadavka myslená seriózne, oficiálne miesta v Pchjongjangu ju nikdy nekonkretizovali.
Clintonova administratíva začala so severokórejským režimom rokovať, prezident Bush však tieto kontakty prerušil.
Skutočnosť, že momentálne sa v Moskve konajú vážne rusko-americké rokovania o strategických zbraniach, nevylučuje aj napriek všetkým dementi ruskej strany možnosti, že Putin a Kim sa opäť vrátia k severokórejským plánom na budovanie vlastných rakiet.
Rovnako - ba možno aj viac - sú dôležité aj hospodársko-politické otázky. O železnicu nemá záujem len KĽDR. Moskva zamýšľa vybudovať železničné spojenie medzi priemyselnými centrami v Južnej Kórei a Európou. Trasa má viesť aj cez severokórejské územia. Doprava juhokórejských výrobkov na európske trhy by bola tak podstatne lacnejšia, ako ich terajší časovo náročnejší dovoz okľukou po mori. A Rusko by z vybudovania nového spojenia finančne profitovalo.
Na program rusko-kórejského summitu sa však dostanú aj vojenské otázky, konkrétne predaj ruských zbraní severokórejskému režimu. Skutočnosť, že cestujúci v osobitnom vlaku na trase Pchjongjang-Moskva sa zastavia aj v továrni na výrobu tankov v Omsku, určite nie je náhoda, uzatvára nemecký denník.