Manila 27. júla (TASR) - Vulkán Mayon na východe Filipín pokračuje aj dnes v erupčnej činnosti a nepretržite chrlí lávu. Sopka sa opäť prebrala k životu vo štvrtok, keď tri jej erupcie prinútili viac ako 40.000 ľudí žijúcich na úpätí sopky utiecť z domovov.
Podľa filipínskeho Ústavu vulkanológie a seizmológie vstúpila sopka do efuzívnej eruptívnej fázy, čo znamená stekanie lávy po svahu vulkánu. Žeravá tekutá magma je približne 3,5 kilometra od vrcholu krátera.
Na sopke Mayon stále zaznamenávajú otrasy a výrazné deformácie pôdy, čo naznačuje, že v nadchádzajúcich dňoch môže dôjsť k ďalšej eruptívnej aktivite. Okrem toho existuje predpoklad, že silné dažde by mohli mobilizovať vulkanické uloženiny na svahu a premeniť ich na život ohrozujúce prudké zosuvové prúdy.
Pri sérii erupcií vo štvrtok Mayon vysielala časti ohnivej lávy a kúdoly hustého popola do výšky 10 kilometrov. Po jeho svahoch sa tiež zosúvali pyroklastické prúdy superhorúce vulkanické sutiny, ktoré sa pohybujú až rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu.
Niekoľko menších erupcií Mayonu zaznamenali už 24. júna, no desať dní na to sa vulkán upokojil.
Predchádzajúci veľký výbuch 2460 metrov vysokého vulkánu zaznamenali vo februári 2000, pričom vtedy prišlo o strechu nad hlavou viac než 50.000 ľudí a vulkán zničil úrodu a infraštruktúru v hodnote niekoľko miliónov pesos. Pri vtedajšej erupcii neboli hlásené žiadne straty na životoch.
Sopka Mayon je známa medzi miestnymi i zahraničnými turistami pre svoj dokonale symetrický tvar. K najtragickejšej z jej 47 erupcií zaznamenávaných od roku 1616 došlo v roku 1814, keď vyčíňajúci vulkán pochoval pod žeravou pokrývkou celé mesto a pripravil o život viac než 1200 ľudí.