Afganistanu. Sú najnovšími obeťami neľútostnej 20-ročnej vojny, najhoršieho sucha za posledných 30 rokov a zruinovanej ekonomiky.
Gul a jej rodina utiekli z Afganistanu v nádeji, že nájdu útočisko v utečeneckých táboroch v Afganistane. Avšak život tu je rovnako strašný. V tábore nie je voda či hygienické zariadenia pre nových utečencov.
Jedlo, ak vôbec je, pozostáva z kúska nekvaseného chleba a polievky. Čaj je vzácny. Igelitové stany, upevnené k zemi troma kolíkmi, nemôžu zastaviť prenikanie studeného vetra. Rodiny sa tiesnia vo vnútri na chladnej zemi a čakajú na transport do lepšieho tábora. Chlad, choroby a podvýživa majú na svedomí niekoľko detských životov. Koľko presne, to nikto nevie. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) žiada o zvýšenie dodávok pomoci pre utečencov. Podľa OSN obnovenie bojov v septembri 2000 dalo do pohybu 70.000 ľudí, ktorí prechádzajú zo severoafganskej provincie Tachár do susedného Pakistanu. OSN odhaduje, že v priebehu posledných mesiacov prichádza do Pakistanu každý deň až 60 afganských rodín.
Pakistan prisľúbil, že zamedzí príchodu nových utečencov. Na svojom území má už totiž okolo jedného milióna Afgancov. Toto riešenie sa zdá však neúčinné vzhľadom na vlny ďalších utečencov, ktorí prichádzajú do krajiny cez hory.
"Máme tu problémy. Predošlú noc sne sa triasli od zimy, keďže nemáme prikrývky," hovorí jeden z utečencov a dodáva: "Nemáme jedlo, prikrývky, šál, ryžu, olej pre naše deti, aby prežili. Nemáme ani šálku čaju."
Tisíce ľudí v tábore žijú v podobných podmienkach a podráždení pracovníci OSN sa môžu len snažiť, aby ich udržali nažive pred tým, než ich premiestnia do lepších zariadení. "Džallozaj je provizórne, exponované miesto vystavené mrazivému počasiu. Nie je tu vhodný úkryt, hygienické zariadenie alebo čistá voda," hovorí Jusúf Hasan, pracovník UNHCR pre stredoázijskú oblasť.
Skupina pracovníkov OSN sa čo najrýchlejšie snaží premiestniť utečencov do 30 kilometrov vzdialeného tábora Šamšatu, kde sú lepšie prístrešky a jedlo, ktoré zabezpečuje organizácia Svetového programu výživy (WFP). Táto medzinárodná agentúra poskytla potraviny pre 60.000 afganských utečencov za prvé dva týždne roku 2001. Organizácia v súčasnosti zabezpečuje mesačné potravinové dávky pre približne 57 tisíc utečencov v dvoch táboroch pri Péšavári.
Niektorí utečenci žijú v tábore Džallozaj už tri mesiace a noví prichádzajú každý deň. OSN predpokladá, že ich počet v priebehu ďalších troch mesiacov vrastie o 40.000.