Viedeň 8. apríla (TASR) - Vojnu možno momentálne vidieť v celej jej sile a ohavnosti. Tisíce mŕtvych Iračanov, stovky ťažko zranených detí. Tieto obrazy sa stávajú vodou na mlyn odporcom USA po celom svete, píše dnešné vydanie konzervatívneho rakúskeho denníka Die Presse.
"Zabite Busha", žiadali na svojich plagátoch účastníci mierových demonštrácií v Lipsku. Aj Rakúsko sa - podobne ako iné krajiny - zjednotilo v šíku proti texaskému kovbojovi v Bielom dome. Lenže: nie je všetko také jednoduché, ako sa zdá na prvý pohľad, upozorňuje denník.
Za americkou vládou stojí prakticky celý Senát a Snemovňa reprezentantov a v prvom rade - dve tretiny obyvateľstva. Kto nesúhlasí s Bushom, nerešpektuje súčasne názor väčšiny Američanov. V tomto prípade chýba len jedno: riadna informačná kampaň, dodáva Die Presse.
Povestný "september eleven", 11. september 2001 zasiahol svetovú veľmoc na najcitlivejšom mieste a pomohol rozkvetu amerického patriotizmu, ktorému Neameričania rozumejú len veľmi ťažko. Pravdou je aj to, že USA majú svoje vlastné záujmy. Nesvedčia však dnešné udalosti v Iraku skôr o slabosti iných veľkých - v prvom rade Európy, ako o "arogancii moci" zo strany USA? A nie sú prejavom slabosti samotnej OSN? V tejto súvislosti je nevyhnutné pozrieť sa aj na zloženie štvorčlennej celosvetovej "záštity mieru". Patria sem stáli a nestáli členovia Bezpečnostnej rady, Rusko, Francúzsko, Nemecko - ktoré svoju triezvu mierovú politiku vymenilo vstupom zelených do vlády za naivný pacifizmus - a Čína. Novému štvorzväzku sa zatiaľ podarilo len jedno - totálne ochromiť OSN, podotýka konzervatívny rakúsky denník.
Tí, ktorí teraz vo veľkom nadávajú na USA, by si mali položiť otázku: Čo by bolo bez zásahu spojencov v Iraku. Mier s diktátorom, ktorý má na svedomí štyri milióny životov, neotrasiteľný úmysel vyrábať zbrane hromadného ničenia a 12 rokov ignorovania 17 rezolúcií OSN. A s ním by bolo pri moci niekoľko jemu podobných. Medzinárodné právo má svoj význam len vtedy, pokiaľ platí a rešpektuje sa. V opačnom prípade hrozia nepredvídateľné dôsledky, konštatuje Die Presse.
Namiesto búrlivých protiamerických mítingov by sa mali ich organizátori skôr opýtať, ako je vlastne v rámci OSN zabezpečená ochrana práva. Sankcie sú nevyhnutné aj preto, aby sa zabránilo najhoršiemu. Tento princíp platí tak v právnych systémoch jednotlivých krajín, ako aj v medzinárodnom práve. A všade doplácajú nielen na sankcie, ale aj na vojnové požiare v prvom rade nevinní. Svet nikdy nebol, nie je a ešte dlho nebude len pekný a pokojný, uzatvára svoju úvahu Die Presse.