SME

Rómsky aktivista žaluje ministerstvo zahraničia za britské kontroly na letisku

Praha 26. júla (TASR) - České ministerstvo zahraničných vecí už čelí prvému trestnému oznámeniu za britské kontroly na pražskom letisku v Ruzyni, ku ...

Praha 26. júla (TASR) - České ministerstvo zahraničných vecí už čelí prvému trestnému oznámeniu za britské kontroly na pražskom letisku v Ruzyni, ku ktorým Londýn pristúpil na základe februárovej dohody s českou vládou. Predseda Výboru Inforomakontakt Václav Miko podal trestné oznámenie, pretože rezort zahraničia umožnil britským úradníkom kontroly cestujúcich v Prahe. Žaloby pripravujú aj zástupcovia ostravských Rómov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorca Grémia rómskych regionálnych predstaviteľov Ondřej Giňa uviedol, že Miko podal oznámenie ešte v pondelok na obvodnom oddelení polície v Lounoch. Podľa rómskeho aktivistu umožňuje české ministerstvo uskutočňovať na území ČR selekciu cestujúcich, pri ktorej je znemožnené Rómom vycestovať do Veľkej Británie. Na ostrovy už kvôli kontrolám nemohlo odletieť asi 50 českých Rómov.

SkryťVypnúť reklamu

Česká vláda zatiaľ nezistila žiadny prípad diskriminácie v súvislosti s britskými kontrolami. Podpredseda vlády Pavel Rychetský zdôraznil, že všetci cestujúci na letisku dostávajú rovnaké otázky bez ohľadu na farbu pleti. Ak by vláda zistila akýkoľvek prípad diskriminácie, začala by o tom rokovať, dodal. Situáciu na letisku podľa Rychetského sleduje aj vládny zmocnenec pre ľudské práva Jan Jařab, ktorý zatiaľ nedospel k záveru, že by dochádzalo k porušovaniu práv menšín.

Britská vláda pristúpila k predbežným kontrolám na letisku minulý týždeň v stredu na základe česko-britskej dohody z februára tohto roku. Britskí úradníci priamo v Prahe kontrolujú všetkých cestujúcich smerujúcich do Británie. Úradníci majú možnosť bez uvedenia dôvodu zamietnuť cestujúcim vstup do Británie. Cestujúcich môžu maximálne označiť za nežiaducich a ďalší postup záleží od leteckých spoločností, ktoré však v prípade prevozu týchto pasažierov riskujú pokutu vo výške 2000 libier.

SkryťVypnúť reklamu

Rómovia sú rozhorčení a sťažujú sa, že úradníci im zamietli cestu bez akéhokoľvek odôvodnenia. Opatrenie britskej strany označujú za diskriminujúce a tvrdia, že zatiaľ čo cestujúci bielej pleti predkladajú doklady pri provizórnom okienku v odbavovacej hale, Rómov rovno zavedú do zvláštnej miestnosti.

(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  2. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  3. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  7. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 159
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 456
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 699
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 890
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 853
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 468
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 073
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 844
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hráči Trnavy sa tešia po rozhodujúcej penalte po skončení odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vitajte pri 124. epizóde Spoza piva, v ktorej sme sa venovali bližšie Slovnaft Cupu a jeho jarným kolám.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Ronnie O'Sullivan počas tlačovej konferencie na MS v snookri 2025.

V úvodnom zápase zdolal krajana Aliho Cartera.


Reuters
Momentka zo zápasu Česko - USA na MS v hokeji U18 2025.

Z vysokej výhry sa tešili hráči Švédska.


SkryťZatvoriť reklamu