Belehrad 7. apríla (TASR) - Vyšetrovanie vraždy srbského premiéra Zorana Djindjiča odhalilo kontakty medzi údajnými atentátnikmi a osobami blízkymi bývalému juhoslovanskému prezidentovi Vojislavovi Koštunicovi. Dnes to oznámili miestne médiá.
Podľa oficiálne nepotvrdených správ, ktoré citujú nemenované vládne zdroje, sa Koštunicovi vojenskí poradcovia tajne stretli s veliteľmi policajnej Jednotky špeciálnych operácií (JSO) personálne prepojenej s mafiánskou skupinou zvanou zemunský klan, ktorej členovia sú podozrievaní zo zorganizovania a vykonania atentátu z 12. marca.
Koštunicoví vojenskí a bezpečnostní poradcovia, generálporučík Aco Tomič a Rade Bulatovič, sa údajne v decembri 2002 stretli s Miloradom "Legijom" Lukičom a Dušanom "Šiptarom" Spasojevičom, dvoch z hlavných podozrivých v prípade Djindjičovej vraždy.
Stretnutia mal zorganizovať Borislav Mikelič, bývalý premiér tzv. Republiky srbská Krajina (RSK) - samozvaného štátu vyhláseného začiatkom 90. rokov na tretine územia súčasného Chorvátska. Mikelič bol zatknutý v piatok a organizovanie stretnutí údajne priznal. Bulatovič a Tomič sú podľa zdrojov vypočúvaní políciou, zrejme na slobode. Tomič bol z funkcie šéfa vojenskej rozviedky odvolaný po Djindjičovej smrti. Podľa zdrojov citovaných agentúrou Tanjug Bulatovič tiež potvrdil, že mal kontakty so Spasojevičom a Lukovičom.
V strohých správach, ktoré sú zrejme predzvesťou možného zásahu proti Koštunicovej neonacionalistickej Demokratickej strane Srbska (DSS), sa údajné stretnutia bližšie nerozoberajú.
Lukovič - do januára 2001 veliteľ JSO a v čase atentátu líder zemunského klanu, s ktorým sa Djindjič stretol 4. októbra 2000, deň pred veľkou demonštráciou, ktorá viedla k pádu režimu vtedajšieho prezidenta Slobodana Miloševiča - zostáva na slobode. Spasojevič bol s ďalším členom gangu zabitý v marci, keď kládli odpor pri pokuse o zatknutie.
DSS vo vyhlásení rozhodne odmietla tvrdenia, že jej líder je "akýmkoľvek spôsobom zodpovedný za zabitie Djindjiča". "Vždy sme boli zástancami dôkladnej zmeny Miloševičovho systému," uvádza sa v komuniké.
Srbský premiér Zoran Živkovič pred zverejnením správ o kontaktoch s Koštunicovými poradcami a atentátnikmi vyhlásil, že zavraždenie Djindjiča podporovali minulí aj súčasní politici.
"Zavraždenie premiéra nemohla vykonať len kriminálna skupina," vyhlásil Živkovič v rozhovore pre rozhlasovú stanicu B92.
Živkovič dodal, že výnimočný stav vyhlásený krátko po atentáte bude pravdepodobne zrušený pred pravoslávnou Veľkou nocou, ktorá pripadá na 27. apríla.
Úrady v rámci vyšetrovania zadržali viac ak 7000 osôb, z toho viac ako 2000 zostáva vo väzbe a čaká na vznesenie obvinení. Výnimočný stav umožňuje zadržiavať podozrivých 30 dní bez vznesenia obvinení. Pred zrušením stanného práva sa má prijať novela trestného zákona, ktorá túto lehotu predĺži na 60 dní.
Srbská verejnosť tvrdé opatrenia všeobecne podporuje, organizácie na ochranu ľudských práv a opozičné strany, vrátane DSS, však varujú, že reštrikcie môžu ohroziť krehkú demokraciu a občianske slobody v krajine.
Koštunica a Djindjič začali politickú kariéru v rámci Demokraticej strany (DS), ktorá sa však začiatkom 90. rokov rozštiepila a vznikla DSS. Pred voľbami v septembri 2000 sa DSS a DS spojili proti Miloševičovi v rámci širokej a nesúrodej koalície DOS (Demokratická opozícia Srbska), v ktorej má dominantné postavenie DS.
Krátko po páde Miloševičovho režimu prepukli spory medzi konzervatívnym Koštunicom a radikálnym reformátorom Djindjičom, ktorý okrem iného zohral kľúčovú rolu pri vydaní Miloševiča haagskemu tribunálu OSN, ktorý Koštunica pravidelne kritizuje.
V rámci transformácie Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) na voľnú úniu Srbska a Čiernej Hory (SČH), ktorá vznikla 4. februára, sa Djindjičovi podarilo Koštunicu "odstaviť", podľa DSS aj vďaka manipuláciám pri dvoch neúspešných voľbách srbského prezidenta z konca roku 2002, v ktorých Koštunica kandidoval a získal s odstupom najviac hlasov. Voľby stroskotali na nízkej, menej ako 50-percentnej účasti voličov. DSS tvrdí, že účasť bola v skutočnosti dostatočná a argumentuje starými voličskými zoznamami, v ktorých sa nachádzajú státisíce "mŕtvych duší".