Johannesburg 7. apríla (TASR) - Juhoafrický prezident Thabo Mbeki dnes Afričanom povedal, že sa po Spojenými štátmi vedenom vpáde do Iraku môžu stať ďalšími obeťami globálneho zastrašovania.
"Vyhliadky, akým čelia obyvatelia Iraku, by mali slúžiť ako dostatočné varovanie, že v budúcnosti by aj nás mohli iní napadnúť, so zbraňami v ruke nám vnútiť (demokraciu)," vyhlásil Mbeki s otázkou, že ak nezáleží na OSN, prečo by si malé krajiny Afriky mali myslieť, že na nich záleží a nebudú potrestané, ak vybočia z radu.
Juhoafrická republika (JAR) sa postavila proti ofenzíve voči Iraku a vyzvala USA a Britániu, aby na vyrovnanie sa s irackým prezidentom Saddámom Husajnom využili pôdu OSN.
Mbeki, druhý zvolený prezident JAR od konca apartheidu v roku 1994, v poznámkach pripravených pre konferenciu o voľbách, demokracii a vládnutí tiež uviedol, že neexistuje model demokracie, ktorý by mohol byť uplatnený všade.
Mbeki spomenul Veľkú Britániu a to, že neobmedzuje obdobie, počas ktorého môže jedna osoba zastávať post premiéra, nehovoriac o dedičnom postavení hlavy štátu - nevolenom monarchovi.
Mnoho afrických krajín už v súčasnosti ohraničuje počet funkčných období jedného prezidenta, hoci viaceré stále umožňujú hlavám štátov ostať v úrade 20 i viac rokov.
Juhoafrický prezident dodal, že Británia nemá nezávislú volebnú komisiu alebo komisiu pre ľudské práva, pričom nikdy nepočul o tom, že by Spojené kráľovstvo navštívili medzinárodní pozorovatelia pre overenie slobody a čestnosti volieb.
Mbekiho slová odrážajú vyjadrenia zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho, mnohými západnými krajinami odsudzovaného za zmanipulovanie volebných výsledkov. Pri nerozhodných výsledkoch amerických volieb v USA v roku 2001 Mugabe navrhol vyslanie pozorovateľov do USA rovnako, ako ich Západ vyžadoval v Zimbabwe.
Mbeki napriek predošlým poznámkam však dnes vyjadril presvedčenie, že Británia je oprávnene považovaná za demokratickú krajinu.