Paríž 26. júla (TASR) - Pod povrchom jedného zo štyroch veľkých mesiacov planéty Jupiter pravdepodobne existuje voda v kvapalnom stave, a nie vo forme ľadu. Napísal to španielsky vedec Javier Ruíz z Univerzity Complutense v Madride v štúdii pre odborný časopis Nature.
Americká sonda Galileo, ktorá je na obežnej dráhe okolo Jupitera, najväčšej planéty Slnečnej sústavy, od roku 1995, niekoľkokrát obletela vo veľmi malej výške nad štyrmi najväčšími mesiacmi Jupitera - Európa, Io, Ganymedes a Kalisto. Vedeckým pracovníkom tým umožnila vo veľkej miere rozšíriť si poznanie o týchto telesách.
Pod povrchom mesiaca Európa by sa údajne mal ukrývať rozsiahly oceán pod ľadovým povrchom. Prístroje na sonde Galileo zistili okolo Kalista menlivé magnetické pole. Vedci tento jav vysvetlili tým, že vzniká z vodnej plochy s vysokým obsahom soli.
Pod zľadovateným povrchom by sa malo na Kaliste nachádzať veľké množstvo vody. Odborníci si kladú otázku, v akej je forme. Javier Ruíz sa nazdáva, že voda pod povrchom Kalista by mohla mať tekutú formu.