SME

Kde spávajú na Slovensku hlavy štátov

Keď príde na Slovensko návšteva na úrovni ministrov, predsedov vlád, prezidentov či monarchov, sú v Bratislave ...

Hotel Bôrik nepôsobí zvnoku práve dojmom luxusného hotela, vo svojom vnútri však skrýva dva luxusné apartmánové komplexy pre hlavy štátov. Vstupná brána si pamätá ešte návštevníkov spred roku 1989. Má štyri komplexy, starý a nový. Steny starého apartmánu sú drevotrieskové, neóny v miestnosti nevyhovujú pri rokovaniach, nábytok je zastaraný. Vymeniť treba aj elektrické rozvody a podlahové kúrenie. Na záchodoch sú zožltnuté obkladačky. Ak však vstúpite do zrekonštruovanej časti ocitnete sa v inom svete, vo svete luxusu a pohodlia. Okrem súkromných izieb sú tam miestnosti na rokovanie, zimná záhrada, luxusná kúpeľňa. Návšteva má možnosť okúpať sa vo vírivej vani alebo si dať masáž, alebo saunu v špeciálnej sprche.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keď príde na Slovensko návšteva na úrovni ministrov, predsedov vlád, prezidentov či monarchov, sú v Bratislave pripravené dve možnosti ubytovania. Za socializmu a do polovice deväťdesiatych rokov to bol výhrade hotel Bôrik, ktorý sa nachádza neďaleko Bratislavského hradu, v poslednom čase dáva väčšina návštev prednosť Miestodržiteľskému palácu na Hlavnom námestí v historickom centre hlavného mesta. Druhá možnosť je jednoznačne noblesnejšia a krajšia, aj keď rekonštrukcia apartmánu na Bôriku vyšla daňových poplatníkov až tridsaťosem miliónov.

Bôrik: čoraz drahší

Hotel Bôrik začal slúžiť svojmu poslaniu koncom sedemdesiatych rokov. Zodpovedá tomu aj vonkajší vzhľad, ktorý odzrkadľuje vtedajšiu architektrúru. Pôsobí chladným, nie príliš útulným dojomom. Do istej miery to kompenzuje len výhľad, ktorým sa nemôže pýšiť žiaden hotel v Bratislave, je na celé mesto. To, že od začiatku nebol určený na komerčné využitie, dokazuje, že sa v ňom nachádzajú štyri samostatné komplexy. Jeden predstavuje akoby trojpodlažný rodinný dom s obrovskou rozlohou a mnohými miestnosťami. Na prvom poschodí je privítacia obývačka, na druhom dve izby a miestnosti na rokovania, na treťom je izba pre najdôležitejšiu osobu, apartmán. Cez chodbu sa dá prejsť do zimnej záhrady a ďalšej rokovacej miestnosti. Každý z komplexov má samostatný výťah.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME – PAVOL FUNTÁL Zrekonštruované sú tu dva komplexy. Prvý sa renovoval v roku 1998 za 25 miliónov slovenských korún. Nešetrilo sa na ničom, takú sumu je podľa stavebných odborníkov možné preinvestovať pri použtí najkvalitnejších materiálov, správcovia hotela si dali záležať na aj kvalite nábytku. Rekonštrukcia druhého komplexu v minulom roku už stála 38 miliónov korún. Najnákladnejšími položkami bola podľa vedúceho ekonomického úseku Správy zariadení Úradu vlády Romana Mareša oprava strechy hotela, výmena okien a kúpa výťahu: „Len špeciálne hliníkové okná a výťah stáli niekoľko miliónov. Nákladné boli aj rôzne elektronické zariadenia na videoprojekciu, tlmočenie a iné technické pomôcky.“ Ostatné dva apartmánové komplexy sú v pôvodnom stave, ich nábytok je ešte z čias budovania krajších zajtrajškov. Bývali tu napríklad Margaret Thatcherová, Francois Mitterand, Lech Walesa či Boris Jeľcin.

SkryťVypnúť reklamu

Hotel Bôrik je síce vládnym zariadením, ale v prípade, že tam nebýva žiadna delegácia, je otvorený aj pre normálnych návštevníkov. Starý apartmánový komplex si je možné objednať za približne desaťtisíc korún na noc, jeho rekonštruovaná verzia stojí dvojnásobok, dvadsaťtisíc. Tieto priestory sa častejšie ako na prenocovanie využívajú na rokovania. Mareš: „V poslednom čase je stále viac rokovaní s predstaviteľmi Európskej únie alebo NATO. Tu im ponúkame špičkové priestory a vybavenia, také, na aké sú zvyknutí vo svojich centrálach v zahraničí.“

Nevýhodou je najmä to, že v areáli chýba bazén, sauna, fitnescentrum i tenisové kurty. Hotel je však využitý, ponúka aj štandartné dvojposteľové izby za dvetisíc korún na noc, má kapacitu päťdesiat lôžok. Príjem hotela bol v roku 2002 asi trinásť miliónov korún, ale v rovnakej výške boli výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

Miestodržiteľský palác (hore vľavo) je na rohu Hlavného námestia a Františkánskeho námestia. V jeho apartmáne spal v minulom roku aj švédsky kráľovský pár. Na snímke dole vstup do apartmánu. Je zariadený v historickom štýle a počet jeho miestností je regulovateľný. V prípade, že hosť má záujem iba o niekoľko miestností, ostatné sa dajú uzavrieť tak, že to nepôsobí rušivým dojmom. Spálňa (vpravo hore) má väčšie rozmery, na aké sme zvyknutí z našich panelákových bytov, a je zariadená vkusnou imitáciu dobového nábytku. Vpravo je pracovňa pre kráľa, ale aj pre prezidenta. Naposledy tu úradoval Václav Klaus. Dole kúpelňa. Bola rekonštruovaná v roku 1997. Nevymyká sa z bežného štandardu kúpeľní v luxusných hoteloch.

Miestodržiteľský palác: žiadanejší

SkryťVypnúť reklamu

Nachádza sa priamo v historickom centre Bratislavy na Hlavnom námestí. V jeho priestoroch je možné ubytovať menšie delegácie, pre ktorých je pripravených dvadsaťdva postelí. V takzvanom prezidentskom apartmáne bol v minulom roku ubytovaný aj švédsky kráľovský pár. Podľa muža, čo to má na starosti, Romana Mareša, dáva Miestodržiteľskému palácu v centre mesta prednosť pred Bôrikom väčšina návštev. So žiadosťou o ubytovanie zahraničných návštev sa na nich najčastejšie obracia prezidentská kancelária. Zatiaľ posledný, kto mal možnosť oddýchnuť si v jeho priestoroch, bol český prezident Václav Klaus.

Autor: rom

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 584
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 199
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 440
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 613
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 276
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu