Bratislava 6. apríla (TASR) - Svetová verejnosť si každý rok 7. apríla pripomína Svetový deň zdravia. Od ratifikácie Ústavy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá vstúpila do platnosti 7. apríla 1948, uplynulo už 55 rokov. V tejto súvislosti prináša TASR profil WHO.
Svetová zdravotnícka organizácia WHO (World Health Organization), odborná organizácia OSN so sídlom v Ženeve, bola založená 22. júla 1946 v New Yorku, keď na medzivládnej konferencii zvolanej Hospodárskou a sociálnou radou Organizácie spojených národov (OSN) 61 zúčastnených štátov prijalo Ústavu WHO. Československá republika patrila medzi tieto krajiny.
Ústava vstúpila do platnosti 7. apríla 1948 po ratifikácii 26 členskými štátmi OSN. Tento dátum sa každoročne pripomína ako Svetový deň zdravia. Cieľom WHO je zabezpečiť najvyššiu možnú mieru zdravotného stavu ľudí na celom svete. V roku 1977 Svetové zdravotnícke zhromaždenie vyhlásilo za svoju prioritu "Zdravie pre všetkých do roku 2000". Na dosiahnutie tohto cieľa slúžila celosvetová stratégia, ktorej naplnenie vyžadovalo spoločné úsilie vlád a jednotlivcov a ktorá vychádzala z ponímania základnej starostlivosti o zdravie.
Stratégia obsahuje osem hlavných prvkov: osvetu týkajúcu sa existujúcich zdravotných problémov, zásobovanie potravinami a výživu, nezávadnú vodu a hygienu, starostlivosť o matku a dieťa vrátane plánovania rodiny, imunizáciu proti najrozšírenejším infekčným chorobám, prevenciu a kontrolu lokálne sa vyskytujúcich chorôb, riadne ošetrovanie bežných chorôb a zranení a zabezpečenie nevyhnutných liekov.
WHO pomáha krajinám posilňovať ich systémy zdravotníctva a podporuje výskum potrebný na rozvoj vhodnej techniky v súvislosti so zdravím ako aj rôzne výskumné programy. Riadi a koordinuje okrem iného celosvetový program týkajúci sa choroby AIDS, ktorý je zameraný na prevenciu a kontrolu nákazy vírusom HIV a na zníženie dôsledkov choroby AIDS pre spoločnosť aj jednotlivca.
K hlavným orgánom WHO patria: Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré tvoria delegácie reprezentujúce všetky členské krajiny, výkonný výbor, sekretariát na čele s generálnym tajomníkom (súčasnou generálnou tajomníčkou je Nórka Gro Harlem-Brundtlandová) a Oblastné úrady.
Členom WHO sa môže stať ktorýkoľvek štát, pričom členovia OSN sa členmi WHO stávajú tým, že prijmú jej Ústavu. WHO má v súčasnosti 192 členských štátov. Slovenská republika sa stala členom WHO 4. februára 1993. Organizácia má svoje zastúpenie aj na Slovensku v Bratislave.
Dokumentačná redakcia/kb žab