SME

Srbská polícia vydala zatykač na Miru Markovičovú a Marka Miloševiča

Belehrad 4. apríla (TASR) - Srbské ministerstvo vnútra vydalo zatykač na manželku a syna bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča - ...

Belehrad 4. apríla (TASR) - Srbské ministerstvo vnútra vydalo zatykač na manželku a syna bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča - Miru Markovičovú a Marka Miloševiča. Citujúc policajné zdroje to dnes bez bližších podrobností oznámila štátna televízia RTS.

Vysokopostavený policajný zdroj citovaný agentúrou AP odmietol špecifikovať obvinenia obsiahnuté v zatykači. Podľa RTS zatykač na Marka vydali prostredníctvom Interpolu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vydanie zatykača na Markovičovú srbská vláda avizovala v pondelok. Polícia predtým oznámila, že Markovičovú aj Slobodana Miloševiča chce vypočuť v súvislosti s vraždou srbského exprezidenta Ivana Stamboliča, ktorého uniesli počas džogingu v auguste 2000 a jeho pozostatky našli 28. marca vo vápennej jame asi 70 kilometrov severne od Belehradu. K objavu došlo v rámci rozsiahlej policajnej akcie spustenej po zavraždení srbského premiéra Zorana Djindjiča z 12. marca. V rámci operácie "Šabľa" doteraz zadržali približne 7000 osôb. Koľkí zostávajú vo väzbe a proti koľkým už vzniesli obvinenia, nie je známe.

SkryťVypnúť reklamu

Stambolič je jednou z najprominentnejších obetí série mafiánskych vrážd a únosov, ktoré poznamenali posledné roky Miloševičovej dekády pri moci. K jeho únosu došlo mesiac pred juhoslovanskými prezidentskými a parlamentnými voľbami, ktoré nakoniec viedli k pádu Miloševičovho režimu. V súvislosti s voľbami sa uvažovalo, že Stambolič - najprv Miloševičov mentor a neskôr ostrý oponent - by mohol úspešne kandidovať.

Markovičová, šéfka malej neokomunistickej strany Juhoslovanská ľavica (JUL), v časoch manželovej vlády zo zákulisia výrazne ovplyvňovala politiku Belehradu.

Podľa srbských médií Markovičová 23. februára odcestovala do Ruska, kam bezprostredne po Miloševičovom páde v októbri 2000 odcestoval Marko, počas otcovej vlády spájaný so srbským organizovaným zločinom. V Moskve žije aj Miloševičov brat Borislav, ktorý tam pôsobil ako veľvyslanec Juhoslávie.

SkryťVypnúť reklamu

Srbská polícia informovala, že Stamboliča uniesli a dvoma výstrelmi do hlavy zabili piati členovia policajnej Jednotky špeciálnych operácií (JSO), polovojenskej skupiny vernej Miloševičovi a prepojenej s mafiánskou skupinou známou ako zemunský klan. V čase Stamboličovej vraždy bol veliteľom JSO Milorad "Legija" Lukovič, líder zemunského klanu a hlavný obvinený zo zorganizovania atentátu na Djindjiča. Legija je stále na úteku. Posledný veliteľ JSO pred jej minulotýždňovým rozpustením Dušan Maričič je jedným z piatich zatknutých v prípade Stambolič a tiež je podozrivý z účasti na vražde Djindjiča. Podľa ministerstva vnútra Legija ako veliteľ JSO piatim vykonávateľom vraždy Stamboliča vyplatil celkovo 100.000 mariek.

Markovičová v liste zverejnenom v pondelok účasť na vražde Stamboliča rozhodne odmietla. "Toto sú nepravdivé, hnusné obvinenia. Nie som zapojená do žiadneho trestného činu," uvádza sa v liste prezentovanom jej straníckymi kolegami z JUL.

SkryťVypnúť reklamu

Prípadu Stambolič sa dotkol aj sám Miloševič počas pondelkového pojednávania pred haagskym tribunálom. Miloševič odmietol tvrdenia, že spolu s manželkou stál za vraždou Stamboliča. Zároveň obvinil úrady v Belehrade z toho, že sa sprisahali s prokuratúrou tribunálu s cieľom prejudikovať verdikt. Miloševič v procese od februára 2002 čelí obvineniam z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas konfliktov v Kosove, Bosne a Chorvátsku. Bosnianska žaloba obsahuje aj obvinenia z genocídy.

Podľa Miloševiča belehradské úrady by ho mali prísť vypočuť do Holandska a nie prenasledovať jeho manželku. "Dobre vedia, že moc som mal ja a nie moja manželka," vyhlásil predtým, ako ho sudca Richard May prerušil s odôvodnením, že prípad Markovičovej s prebiehajúcim procesom nesúvisí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 894
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 183
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 628
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 386
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 717
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu