Londýn/As-Sajlíja 4. apríla (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes vyhlásil, že Spojené štáty určite nemajú v úmysle zaútočiť na Sýriu a Irán, ktoré Washington obviňuje z poskytovania pomoci irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi a z podporovania terorizmu.
V rozhovore pre arabské vysielanie BBC Blair zdôraznil, že vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je práve tak dôležité, ako zbavenie Saddáma moci.
Nedávne vyjadrenia USA na adresu Sýrie a Iránu vyvolali obavy z rozšírenia irackého konfliktu na iné krajiny Blízkeho východu. Podľa Blaira sú však neopodstatnené.
"Neexistuje otázka ďkto bude ďalší?ď V Iraku sme z osobitného dôvodu. Toto nie je vojna proti Iraku, je to vojna proti Saddámovi," vyhlásil. "(Američania) vôbec neplánujú zaútočiť na tie dve krajiny. Hovoria len to, že je dôležité, aby žiadna krajina nepomáhala jednotkám verným Saddámovi," vyhlásil britský premiér a vyzval ľudí, aby prestali "hľadať konšpiratívne teórie".
Na otázku, či má dostatočný vplyv na Washington, aby zadržal prípadný útok USA na Sýriu a Irán, Blair zopakoval svoje uistenie arabskému svetu: "Neviem o vôbec žiadnom pláne na tento postup." Tony Blair uznal, že existujú obavy v súvislosti s podporou terorizmu v niektorých z uvedených krajín, vyjadril však presvedčenie, že tieto otázky možno riešiť "odlišným spôsobom". Predseda britskej vlády sa v nedávnej minulosti pokúsil o rozvoj vzťahov so sýrskym prezidentom Bašarom Asadom, ktorého považuje za dôležitú postavu pre oživenie blízkovýchodného mierového procesu. Blair navštívil Damask a v Londýne bol Asadovým hostiteľom. Šéf britskej diplomacie Jack Straw trikrát navštívil iránsku metropolu Teherán.
Hovorca amerického centrálneho veliteľstva (CENTCOM) Vincent Brooks v Katare vyhlásil, že má správy, podľa ktorých niektorí ľudia v Sýrii pracujú proti spojeneckým jednotkám pôsobiacim v Iraku.
"Máme správy, že ľudia zo Sýrie majú určite záujem prispievať spôsobom, ktorý nie je v záujme koalície v Iraku," povedal Brooks.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld vo štvrtok obvinil Damask, že dovoľuje, aby napriek varovaniam USA, cez Sýriu do Iraku smerovali dodávky vojenského zariadenia. Sýria tieto tvrdenia odmietla. Pred týždňom Rumsfeld vyhlásil, že USA získali informácie, podľa ktorých sa do Iraku zo Sýrie dostali dodávky vojenského zariadenia a materiálu, vrátane okuliarov pre nočné videnie.
Washington tiež vyjadril obavy v súvislosti s prítomnosťou stoviek irackých šiitských bojovníkov cvičených a financovaných Iráncami.